MFOI 2024 Road Show
  1. Government Schemes

GOBAR-DHAN SCHEME গোবৰ্ধন আঁচনিৰ অধীনত চৰকাৰে দিব ৫০ লাখ টকাৰ সাহায্য

KJ Staff
KJ Staff
GOBAR-DHAN SCHEME
GOBAR-DHAN SCHEME

২০১৮ চনত চৰকাৰে স্বচ্ছ ভাৰত মিছন গ্ৰামীণ-দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ কাৰ্যসূচীৰ অধীনত ৰাষ্ট্ৰীয় অগ্ৰাধিকাৰ প্ৰকল্প হিচাপে গোবৰ ধন আঁচনি (Galvanizing Organic Bio-Agro Resources Dhan বা GOBAR-DHAN) আৰম্ভ কৰিছিল। আজি কেন্দ্ৰীয় বাজেট ২০২৩ উপস্থাপন কৰাৰ সময়ত বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে ঘোষণা কৰে যে গোবৰ্ধন আঁচনিৰ অধীনত ৫০০ টা নতুন ‘আৱৰ্জনাৰ-পৰা-সম্পদ’ (waste to wealth) পৰিকল্পনা এক বৃত্তাকাৰ অৰ্থনীতিৰ প্ৰচাৰৰ বাবে ঘোষণা কৰা হৈছে।

গোবৰ্ধন আঁচনিখনে খেতিপথাৰত গৰুৰ গোবৰ আৰু গোটা আৱৰ্জনাক কম্পোষ্ট, বায়োগেছ আৰু জৈৱ-চিএনজিলৈ পৰিচালনা আৰু ৰূপান্তৰ কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে। গাঁওসমূহ পৰিষ্কাৰ কৰি ৰখাৰ উপৰি ই কৃষক আৰু গো পালকসকলৰ বাবে অতিৰিক্ত উপাৰ্জন প্ৰদান কৰে।

গোবৰধন আঁচনিৰ উদ্দেশ্য হৈছে কৃষকসকলক 'আৱৰ্জনাক শক্তিলৈ ৰূপান্তৰ কৰাত অধিক স্বাৱলম্বী কৰা।' প্ৰতিখন জিলাৰ বাবে, ভাৰত চৰকাৰে গৰু আৰু জৈৱিক আৱৰ্জনাৰ সুৰক্ষিত নিষ্কাশন প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে ৫০ লাখলৈকে কাৰিকৰী সহায়ৰ লগতে ৫০ লাখলৈকে বিত্তীয় সহায় আগবঢ়ায়।

গোবৰধন আঁচনিৰ উদ্দেশ্যসমূহ:

দীৰ্ঘম্যাদী সময়ত, এই আঁচনিৰ উদ্দেশ্য হৈছে গাওঁবোৰক গৰুৰ গোবৰ, কৃষিজাত আৱৰ্জনা আৰু জৈৱিক আৱৰ্জনা সুৰক্ষিতভাৱে নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰা। গৰু আৰু জৈৱিক আৱৰ্জনাক আৱৰ্জনাৰপৰা বাবে সম্পদলৈ পৰিৱৰ্তন কৰিবলৈ বিকেন্দ্ৰীকৃত প্ৰণালী বিকশিত কৰা।

গ্ৰাম্য এলেকাত আৱৰ্জনাৰ কাৰ্যকৰী নিষ্কাশন হৈছে ভেক্টৰ-বাহিত ৰোগ হ্ৰাস কৰা আৰু পৰিৱেশ অনাময় বৃদ্ধি কৰা। জৈৱিক আৱৰ্জনা, বিশেষকৈ গৰুৰ আৱৰ্জনাক জৈৱ গেছ আৰু সাৰলৈ ৰূপান্তৰ কৰাটো গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ বাবে লাভজনক হ'ব পাৰে। গ্ৰাম্য উদ্যোগীসকলৰ বাবে উপাৰ্জন আৰু নিযুক্তি সৃষ্টি কৰাৰ সুযোগবোৰ কঢ়িয়াই অনা উচিত।

লগতে পঢ়কঃ PM-PRANAM: জৈৱিক সাৰৰ প্ৰয়োগ বৃদ্ধি কৰিবলৈ প্ৰধানমন্ত্ৰী-প্ৰণাম আঁচনি

English Summary: GOBAR-DHAN SCHEME

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.