MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

ধান খেতিৰ বিভিন্ন ৰোগ আৰু ইয়াৰ কাৰ্যকৰী ব্যৱস্থাপনা

KJ Staff
KJ Staff
ধান খেতিৰ বিভিন্ন ৰোগ
ধান খেতিৰ বিভিন্ন ৰোগ

প্ৰায় সকলো ধানৰ ৰোগৰ পৰা হোৱা ক্ষতি কৃষকসকলে হ্ৰাস কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব  পাৰে যদিহে তেওঁলোকে সঠিক পদ্ধতি সম্পৰ্কে জ্ঞাত হয় । ধানৰ ৰোগ হোৱা প্ৰতিহত কৰিবলৈ ৪ টা ৰণনীতি আছে, অৱশ্যে আপুনি সৰ্বাধিক লাভ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ আৰু আপোনাৰ শস্য সুৰক্ষিত কৰিবলৈ চাৰিওটা ৰণনীতি একেলগে ৰূপায়ণ কৰিব পাৰে। চাৰিটা ৰণনীতি হৈছে:

উদ্ভিদ প্ৰতিৰোধী প্ৰকাৰ: সকলো প্ৰকাৰৰ ৰোগৰ পৰা প্ৰতিৰোধী কোনো ধৰণৰ ধানৰ প্ৰকাৰ নাই যদিও কিন্তু নতুন প্ৰকাৰবোৰৰ প্ৰতিৰোধৰ স্তৰ উন্নত । উৎপাদন পৰীক্ষণ আৰু স্থানীয় ধানৰ ৰোগৰ প্ৰতি ৰোধৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি প্ৰকাৰ বাছনি কৰক।

শস্যঘূৰ্ণন: কৃষিৰ ক্ষেত্ৰত শস্যঘূৰ্ণন এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অভ্যাস কিয়নো ই কোনো সংশ্লেষিত সংযোজন অবিহনে পুষ্টিবোৰ মাটিলৈ ঘূৰাই দিয়াত সহায় কৰে । ই মাটিক পৰৱৰ্তী শস্যৰ বাবে সাজু কৰি তোলে ।

গৰম মাটিত ৰোপণ কৰক: যদি বীজ আৰু পুলিৰ চাৰিওফালৰ মাটি শীতল হয়, ই পুলি ৰখা ধানৰ ৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে । ইয়াৰ ফলত নিম্ন-মানদণ্ডৰ উৎপাদন হয় । শীতল মাটিত ৰোপণ পৰিহাৰ কৰিব আৰু বীজবোৰ ৰোপণ কৰাৰ আগতে ভেঁকুৰনাশকেৰে চিকিৎসা কৰিব ।

ভেঁকুৰনাশক: ভেঁকুৰনাশক: ইণ্টাৰনোডদীঘলৰ পৰা ৯০ শতাংশ শীৰ্ষলৈ বিস্ফোৰণ আৰু আৱৰণ ৰখা ৰশ্মিৰ লক্ষণবোৰ দেখিলে  ফলিয়াৰ ভেঁকুৰনাশক প্ৰয়োগ কৰক ।

চাউলৰ ৰোগ: লক্ষণ আৰু ব্যৱস্থাপনা (Rice Diseases: Symptom and Management)

বিস্ফোৰণ  (Blast)

লক্ষণ: ই পাত (পাতৰ বিস্ফোৰণ), পেনিকেলৰ আধাৰ (পেনিকেল বা ডিঙিৰ বিস্ফোৰণ), আৰু নোড (নোড বিস্ফোৰণ) প্ৰভাৱিত কৰে । ৰোগৰ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে এশ্বি কেন্দ্ৰৰ সৈতে ঘূৰণীয়া আকৃতিৰ দাগ দেখা পোৱা। যদি এইটো এটা আতংকিত বিস্ফোৰণ হয়, পেনিকেলটো ক'লা হৈ যায় আৰু শুকাই যায় ।

ব্যৱস্থাপনা: ক্ষেত্ৰৰ পৰা অপতৃণ আঁতৰাওক । সাৰৰ বাবে অনুমোদিত পালি আৰু সময় তৈয়াৰ কৰক ।

নাৰ্চাৰী বিচনাত বা পোনপটীয়াকৈ সিঁচিবলৈ যোৱাৰ আগতে বীজবোৰ ১২ ঘণ্টাৰ বাবে @ ১.০ গ্ৰাম/এল কাৰ্বেণ্ডাজিম দ্ৰৱণত তিয়াই ৰাখক । ধানৰ শস্য সংৰোপণ কৰাৰ আগতে একে প্ৰক্ৰিয়াটো পুনৰাবৃত্তি কৰক । শস্যবোৰ সুৰক্ষিত কৰিবলৈ ১২ দিনৰ ব্যৱধানত ট্ৰাইচাইক্লাজোল @০.৬ গ্ৰাম/লি ২-৩  স্প্ৰেৰ দ্বাৰা শস্য ছটিয়াব লাগে ।

ব্ৰাউন স্পট (Brown Spot)

লক্ষণ- ব্ৰাউন স্পটক দৰিদ্ৰ মানুহৰ ৰোগ বুলিও কোৱা হয় কিয়নো ই দুৰ্বল নিষিক্ত ক্ষেত্ৰত গুৰুতৰ । লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে প্ৰভাৱিত শস্যৰ বহুতো ঘূৰণীয়া দাগ ।

ব্যৱস্থাপনা: সাৰৰ বাবে অনুমোদিত পালি আৰু সময় তৈয়াৰ কৰক।

পাত ৰখা (Leaf Scald)

লক্ষণসমূহ: পাতৰ মুৰত বা মাৰ্জিনত দেখা পোৱা পোহৰ আৰু গাঢ় হালধীয়া ৰঙৰ বৈকল্পিক ক্ষেত্ৰৰ সৈতে পৰিপক্কতাত লক্ষণবোৰ দৃশ্যমান হয়।

ব্যৱস্থাপনা: কাৰ্বেণ্ডাজিম @১.০ গ্ৰাম/লি. আপুনি শস্যৰ ওপৰত সেইবোৰৰ উপস্থিতি লক্ষ্য কৰাৰ পিছত ১৫ দিনৰ ব্যৱধানত উদ্ভিদবোৰ তিনিবাৰ স্প্ৰে কৰক

শ্বিথ ব্লাইট (Sheath Blight)

লক্ষণসমূহ: দাগ বা ঘাঁ ও পাতৰ আৱৰণৰ অবয়ব । ঘাঁবোৰ আকৃতিত আয়তাকাৰ আৰু আকাৰত ডাঙৰ আৰু ধূসৰ কেন্দ্ৰ আৰু বেঙুনীয়া ৰঙা মাৰ্জিন । অত্যাধিক পৰিস্থিতিত, ঘাঁবোৰ পাতৰ ব্লেডলৈও বিয়পি পৰে । উন্নত পৰ্যায়ত, গাঢ় মুগা স্ক্লেৰোটিয়াও দৃশ্যমান হয় ।

ব্যৱস্থাপনা: অনুমোদিত পালি আৰু সাৰৰ সময় তৈয়াৰ কৰক।

২.৫ কিগ্ৰা/হেক্টৰ মাটিৰ প্ৰয়োগ হিচাপে চিউডোমোনাছ ফ্লুৰোচেঞ্চ-আধাৰিত ফৰ্মুলেচন ব্যৱহাৰ কৰক ।

লগতে পঢ়কঃ Crop Storage: শস্য সংৰক্ষণৰ ২ টা সহজ উপায়, ব্যয় আধাতকৈ কম

English Summary: Various Disease of Paddy

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.