Krishi Jagran Assam
Menu Close Menu

পালেং শাক

Friday, 15 February 2019 04:15 PM

পালেং শাক শীত কালত হোৱা এবিধ ঔষধি শাক। পাত কোমল, ডাঠ আৰু বহল হয়। সেউজীয়া পাত ৰসাল হয়। পালেং শাক সিজাই জোল কৰি, দাইল মাছৰ আঞ্জা বা কেঁচাই চাটনি কৰি খাব পাৰি।

পালেং শাকত প্ৰটিন, কেলচিয়াম, আইৰণ, ভিটামিন এ, বি আৰু চি থাকে। পাতত ক্লৰফিল আৰু লিপিড থাকে। এই লিপিডে বেক্টৰিয়া নাশ কৰে। পালেং শাকত কম পৰিমাণৰ কাৰ্বহাইড্ৰেট থাকে।

শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত ৰোগ কাহ-কফ হৈ থাকিলে পালেং শাকৰ জোল গৰম কৰি খালে উপকৃত হয়। এই জোলত অকণমান কলা নিমখ আৰু জালুকৰ গুড়ি দিব লাগে। এজমা ৰোগীয়ে এনেদৰে খালে সুফল পায়। পালেং শাক খালে ৰক্তস্ৰাৱ ৰোগীয়ে সুফল পায়। সেইদৰে জণ্ডিচৰ লগতে প্ৰস্ৰাৱৰ ভিন্ন ৰোগীয়েও এনেদৰে খালে সুফল পায়। দেহৰ অতিৰিক্ত চৰ্বি হ্ৰাস কৰিবলৈ পালেং শাক খালে সুফল পোৱা যায়।

শৌচ খোলোচা নহলে, শৌচ কমকৈ ঘনাই ঘনাই হলে পালেং শাকৰ জোল খাব লাগে। পালেং শাক খালে দেহৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি পায়, বিশেষকৈ কৰ্কট ৰোগ প্ৰতিৰোধৰ ক্ষেত্ৰত পালেং শাক খোৱাটো বৰ প্ৰয়োজনীয়।

নিম্ন ৰক্তচাপৰ ৰোগীয়ে পালেং শাক খালে সুফল লাভ কৰে। শিশুৰ পঁয়ালগা ৰোগত পালেং শাক খালে সুফল পায়। পালেং শাকত যিহেতু যথেষ্ট পৰিমাণৰ কেলচিয়াম থাকে, সেয়েহে হাড় আৰু দাঁতৰ গঠন সৱল হয় আৰু দেহৰ বিষ নাশ হয়। তেজৰ হিমগ্লবিন বৃদ্ধি কৰিবলৈ পালেং শাক খাব লাগে।

সৌন্দৰ্য বৰ্ধনতো পালেং শাকৰ গুৰুত্ব অপৰিসীম। পালেং শাক খালে ছাল নিমজ হয়, কমনীয় গুণ বৃদ্ধি হয় আৰু ছালৰ বিভিন্ন ৰোগৰ পৰা উপশম পায়।

পাথৰ থকা ৰোগীয়ে পালেং শাক পৰাপক্ষত নোখোৱাই ভাল।

লিখক: ভবেন হাজৰিকা

পূৰ্ব প্ৰকাশঃ বিকাশপেডিয়া

 

Spinach

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2019 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.