MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

ভাৰতৰ কৃষি নীতি

KJ Staff
KJ Staff
Agriculture Policy of India
Agriculture Policy of India

এখন দেশৰ কৃষি নীতি বেছিভাগ চৰকাৰে কৃষি উৎপাদন আৰু উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে আৰু লগতে এক নিৰ্দিষ্ট সময়সীমাৰ ভিতৰত কৃষক সকলৰ উপাৰ্জন আৰু জীৱন ধাৰণৰ মানদণ্ড বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰিছে। এই নীতি কৃষি খণ্ডৰ সর্বাংগীণ আৰু ব্যাপক বিকাশৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰে। ভাৰতত কৃষি নীতিৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হৈছে প্ৰাকৃতিক সম্পদৰ দক্ষ ব্যৱহাৰ, নিম্ন মূল্যৰ কৃষিৰ প্ৰাধান্য আৰু সমবায় কৃষি আৰু অন্যান্য স্ব-সহায়ক প্ৰতিষ্ঠানৰ নগণ্য প্ৰগতিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কৃষি খণ্ডৰ মুখ্য সমস্যাবোৰ আঁতৰ কৰা।

ভাৰতৰ কৃষি নীতিৰ উদ্দেশ্য:

(i) ইনপুটৰ উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰা:

ভাৰতৰ কৃষি নীতিৰ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ উদ্দেশ্য হৈছে ক্ৰয় কৰা ইনপুটৰ উৎপাদনশীলতা উন্নত কৰা, যেনে HYV বীজ, সাৰ, কীটনাশক, জলসিঞ্চন প্ৰকল্প ইত্যাদি।

(ii) প্ৰতি হেক্টৰত মূল্য-সংযোজন বৃদ্ধি কৰা: 

দেশৰ কৃষি নীতিৰ আন এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উদ্দেশ্য হৈছে কৃষিৰ উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰি ভৌতিক উৎপাদন বৃদ্ধি কৰাৰ সলনি প্ৰতি হেক্টৰ মূল্য সংযোজন বৃদ্ধি কৰা।

(iii) দৰিদ্ৰ কৃষক সকলৰ স্বাৰ্থ সুৰক্ষিত কৰা:

কৃষি নীতিৰ এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ উদ্দেশ্য হৈছে ভূমি সংস্কাৰৰ জৰিয়তে মধ্যস্থতাকাৰী বিলুপ্ত কৰি দৰিদ্ৰ আৰু প্ৰান্তীয় কৃষক সকলৰ স্বাৰ্থ সুৰক্ষিত কৰা।

(iv) কৃষি খণ্ডৰ আধুনিকীকৰণ:

কৃষি খণ্ডৰ আধুনিকীকৰণ হৈছে দেশৰ কৃষি নীতিৰ আন এক গুৰুত্বপূৰ্ণ উদ্দেশ্য। ইয়াত নীতি সমৰ্থনত অন্তৰ্ভুক্ত আছে কৃষি কাৰ্যকলাপত আধুনিক প্ৰযুক্তিৰ প্ৰৱৰ্তন আৰু উন্নত কৃষি ইনপুটৰ প্ৰয়োগ।

(v) পাৰিপাৰ্শ্বিক অৱক্ষয় পৰীক্ষা কৰা:

ভাৰতৰ কৃষি নীতিয়ে ভাৰতীয় কৃষিৰ প্ৰাকৃতিক আধাৰৰ পাৰিপাৰ্শ্বিক অৱক্ষয় নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ আন এটা উদ্দেশ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে।

(vi) কৃষি গৱেষণা আৰু প্ৰশিক্ষণ:

ভাৰতীয় কৃষি নীতিৰ আন এটা উদ্দেশ্য হৈছে গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান আৰু কৃষক সকলৰ মাজত এক ঘনিষ্ঠ সম্পৰ্ক স্থাপন কৰি কৃষক সকলৰ মাজত কৃষি গৱেষণা আৰু প্ৰশিক্ষণ সুবিধাৰ প্ৰচাৰ কৰা।

(vii) আমোলাতান্ত্ৰিক বাধা আঁতৰোৱা:

এই নীতিয়ে কৃষক সমবায় সমিতি আৰু স্ব-সহায়ক প্ৰতিষ্ঠান সমূহৰ ওপৰত আমোলাতান্ত্ৰিক বাধা আঁতৰ কৰাৰ আন এটা উদ্দেশ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছে যাতে তেওঁলোকে স্বতন্ত্ৰভাৱে কাম কৰিব পাৰে।

ৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি নীতি (২০০০):

২৮ জুলাই ২০০০ তাৰিখে, NDA চৰকাৰে সম্পদ আৰু প্ৰযুক্তিৰ দক্ষ ব্যৱহাৰৰ জৰিয়তে  ৪ শতাংশতকৈ অধিক বাৰ্ষিক বিকাশৰ পৰিকল্পনা কৰা আৰু WTO শাসনত কৃষক সকলক মূল্য সুৰক্ষাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি ব্যক্তিগত বিনিয়োগ বৃদ্ধি কৰাৰ এক ৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি নীতি ৰাজহুৱা কৰে।

কৃষিত স্থিৰতা:

নতুন নীতিখনে বহনক্ষম কৃষিৰ ধাৰণাটো কঢ়িয়াই অনাৰ বাবে দেশৰ প্ৰাকৃতিক সম্পদৰ অৰ্থনৈতিকভাৱে লাভজনক, পাৰিপাৰ্শ্বিকভাৱে সুৰক্ষিত আৰু সামাজিকভাৱে গ্ৰহণযোগ্য ব্যৱহাৰ প্ৰৱৰ্তন কৰিব বিচাৰিছে।

 

নতুন আঁচনিৰ ব্যৱস্থা সমূহ:

(i) কৃষি বাবে অব্যৱহৃত অনুৰ্বৰ পতিত ভূমি ব্যৱহাৰ কৰা।

(ii) ভূমিৰ ওপৰত জৈৱীয় চাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰা আৰু অনা-কৃষি ব্যৱহাৰৰ বাবে কৃষি ভূমিৰ নিৰ্বিচাৰ বিভাজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰা।

(iii) মাল্টি-ক্ৰপিং আৰু আন্তঃ ক্ৰপিংৰ জৰিয়তে শস্যৰ তীব্ৰতা বৃদ্ধি কৰা।

(iv) ভূগৰ্ভস্থ আৰু পৃষ্ঠৰ পানীৰ যুক্তিসঙ্গত ব্যৱহাৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিবলৈ যাতে ভূগৰ্ভস্থ জলসম্পদৰ অত্যাধিক শোষণ নিৰীক্ষণ কৰিব পাৰি।

(v) জলবিভাজিকা পদ্ধতি আৰু পানী সংৰক্ষণ পদ্ধতি গ্ৰহণ কৰি বহনক্ষম বৰষুণ নিৰ্ভৰ কৃষিৰ বাবে এক দীৰ্ঘম্যাদী দৃষ্টিভংগী পৰিকল্পনা গ্ৰহণ কৰা।

খাদ্য আৰু পুষ্টিগত সুৰক্ষা:

জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ বৰ্ধিত চাপ পূৰণ কৰিবলৈ আৰু ইমান বৃহৎ জনসংখ্যাক খাদ্য আৰু পুষ্টিগত সুৰক্ষা প্ৰদান কৰাৰ বাবে শস্যৰ উৎপাদন বৃদ্ধিৰ বাবে প্ৰচেষ্টা কৰা হ'ব। নতুন শস্যৰ প্ৰকাৰ বিশেষকৈ উচ্চ পুষ্টিগত মূল্যৰ খাদ্য শস্যৰ বিকাশৰ বাবে বিশেষ মনোযোগ দিয়া হয়।

এই নীতিয়ে উদ্যানশস্য, পুষ্পপালন, শিপা আৰু কন্দ খেতি শস্য, সুগন্ধি আৰু ঔষধি উদ্ভিদ আৰু মৌপালন বিকাশৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। পশুপালন, দুগ্ধজাত, কুকুৰা পালন আৰু জলজ পালনৰ বিকাশৰ ক্ষেত্ৰতো উচ্চ অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হৈছে যাতে কৃষিত বৈচিত্ৰতা আনি খাদ্যৰ বাস্কেটত পশুৰ প্ৰ'টিনৰ উপলব্ধতা বৃদ্ধি হয়।

 প্ৰযুক্তিৰ বিকাশ আৰু স্থানান্তৰ:

নীতিটোৱে পৰামৰ্শ দিছিল যে চৰকাৰে জৈৱ প্ৰযুক্তি, ৰিম'ট চেঞ্চিং, শক্তি সঞ্চয় প্ৰযুক্তি, শস্য চপোৱাৰ আগৰ আৰু পিছৰ প্ৰযুক্তি আৰু পৰিৱেশ সুৰক্ষাৰ বাবে প্ৰযুক্তিৰ প্ৰয়োগত উদগনি দিব লাগে। চৰকাৰে মহিলা সকলক শক্তিশালী কৰাৰ বাবে বিশেষ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব আৰু লগতে ইনপুট, প্ৰযুক্তি প্ৰক্ৰিয়া আৰু অন্যান্য কৃষি সম্পদৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ উন্নত কৰাৰ বাবে তেওঁলোকৰ সামৰ্থ্য গঢ়ি তুলিব।

 কৃষিক্ষেত্ৰত উদগনি আৰু বিনিয়োগ:

নীতিটোৱে পৰামৰ্শ দিছিল যে চৰকাৰে সংশ্লিষ্ট উৎপাদন খণ্ডৰ লগতে কৃষিৰ বাবে বাণিজ্যৰ চৰ্তাৱলী উন্নত কৰাৰ বাবে পৰ্যাপ্ত প্ৰচেষ্টা কৰা উচিত। সেই অনুসৰি খাদ্যশস্য আৰু অন্যান্য বাণিজ্যিক শস্যৰ ওপৰত কৰ আৰু কৃষি যন্ত্ৰ আৰু সঁজুলিৰ ওপৰত আবকাৰী শুল্কৰ গাঁথনি পৰ্যালোচনা আৰু যুক্তিসঙ্গত কৰাৰ চেষ্টা কৰা হ'ব। চৰকাৰে কৃষিক কৰ পৰিধিৰ বাহিৰত ৰাখিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ আৰু কৃষি ৰাজসাহায্যৰ বৰ্তমানৰ ব্যৱস্থা অব্যাহত ৰখাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।

প্ৰতিষ্ঠানগত গাঁথনিৰ ওপৰত নীতি:

নীতিটোৱে প্ৰতিষ্ঠানগত গাঁথনিৰ সংস্কাৰৰ বাবে যথাযথ গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছিল য'ত গ্ৰাম্য উন্নয়ন আৰু ভূমি সংস্কাৰৰ দৃষ্টিভংগীক গুৰুত্ব দিয়া হ'ব। নীতিটোৱে ত্বৰিত প্ৰযুক্তি স্থানান্তৰৰ অনুমতি দিয়াৰ বাবে ঠিকা কৃষি আৰু ভূমি লীজিং ব্যৱস্থাৰ জৰিয়তে পদোন্নতিৰ ব্যৱস্থা কৰিছে।

বিপদাশংকা ব্যৱস্থাপনা:

ৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি নীতিয়ে (২০০০) ৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি বীমা আঁচনিৰ (NAIS) প্ৰচাৰৰ বাবে যথাযথ গুৰুত্ব প্ৰদান কৰিছিল যাতে সকলো শস্য আৰু সমগ্ৰ দেশৰ সকলো কৃষকক বিভিন্ন বিপদাশংকাৰ পৰা অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পৰা যায়। নতুন নীতিৰ গুৰুত্ব হৈছে সম্পদ আৰু প্ৰযুক্তিৰ দক্ষ ব্যৱহাৰ, কৃষক সকলক ঋণৰ পৰ্যাপ্ত উপলব্ধতা আৰু তেওঁলোকক ঋতু আৰু মূল্যৰ তাৰতম্যৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰা।

তদুপৰি কৃষিক্ষেত্ৰত ব্যক্তিগত খণ্ডৰ বিনিয়োগক উৎসাহিত কৰা হ'ব বিশেষকৈ কৃষি গৱেষণা ক্ষেত্ৰত, মানৱ সম্পদ বিকাশ ক্ষেত্ৰত, শস্য চপোৱাৰ পিছত ব্যৱস্থাপনা আৰু বিপণনৰ দৰে ক্ষেত্ৰত। এই নীতিয়ে গাখীৰ, মাংস, কণী আৰু পশুধন সামগ্ৰীৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ বাবে "ৰাষ্ট্ৰীয় পশুধন প্ৰজনন ৰণনীতি" বিকশিত কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। খাদ্যশস্য আৰু অন্যান্য বাণিজ্যিক শস্যৰ ওপৰত কৰৰ গাঁথনি পৰ্যালোচনা আৰু যুক্তিসঙ্গত কৰা হ'ব।

 নতুন কৃষি নীতিৰ মূল্যাঙ্কন:

নতুন নীতিয়ে সেউজ বিপ্লৱ, শ্বেত বিপ্লৱ আৰু নীলা বিপ্লৱ অনাৰ বাবে এক সমন্বিত দৃষ্টিভংগী গ্ৰহণ কৰিছে। সেয়েহে এই নীতিক ৰামধেনু বিপ্লৱৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া নীতি বুলি অভিহিত কৰা হৈছে। খাদ্যৰ স্বনিৰ্ভৰশীলতা আৰু খাদ্য সুৰক্ষা প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে খাদ্যৰ বৰ্ধিত প্ৰয়োজনীয়তাৰ কথা বিবেচনা কৰি আঁচনিখনে এক ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে। এই প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ কৃষি উৎপাদনত ৪ শতাংশ বৃদ্ধিৰ হাৰ প্ৰাপ্ত কৰাটো অতি আৱশ্যক। কিন্তু নতুন নীতিয়ে পৰিমাণগত ক্ষেত্ৰত এনে কোনো লক্ষ্য নিৰ্দিষ্ট কৰা নাই।

দ্বিতীয়তে, নতুন নীতিয়ে সেই পিছপৰা ৰাজ্যবোৰ চিনাক্ত কৰাত ব্যৰ্থ হৈছে যিবোৰ এতিয়াও তেওঁলোকৰ কৃষি সম্ভাৱনা ব্যৱহাৰ কৰাত পিছ পৰি আছে। সেয়েহে, এই ত্ৰুটিবোৰৰ প্ৰতিকাৰৰ বাবে এক সন্তুলিত দৃষ্টিভংগী গ্ৰহণ কৰা উচিত।

তৃতীয়তে, নতুন নীতিয়ে কৃষিত ব্যক্তিগত বিনিয়োগক উৎসাহিত কৰাৰ সপক্ষে যুক্তি দিছিল যি ডাঙৰ কৃষক সকলক সহায় কৰিব, কিন্তু ক্ষুদ্ৰ কৃষক সকল লাভান্বিত হ'ব নোৱাৰে।

শেষত, কৃষি খণ্ডৰ বিকাশৰ বাবে বিভিন্ন প্ৰচাৰমূলক পদক্ষেপ ৰূপায়ণৰ ক্ষেত্ৰত কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ মাজত সমন্বয়ৰ অভাৱ আছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কিছুমান প্ৰতিবন্ধক আইন বাতিল কৰাৰ ক্ষেত্ৰত আগভাগ লৈছে। অৱশ্যে, যিহেতু কৃষি এখন ৰাজ্যৰ বিষয়, বেছিভাগ নিষেধাজ্ঞা প্ৰকৃততে অন্ধ্ৰ প্ৰদেশ, তামিলনাডু, গুজৰাট আৰু মহাৰাষ্ট্ৰৰ দৰে ৰাজ্যৰ দ্বাৰা আৰোপ কৰা হয়।

 নতুন কৃষি নীতিৰ প্ৰতিশ্ৰুতি:

সমগ্ৰ দেশতে মহামাৰী লকডাউনে অৰ্থনৈতিক কাৰ্যকলাপ কঢ়িয়াই আনিছে। এই পৰিস্থিতিৰ মাজতে চৰকাৰে আশা কৰিছে যে কৃষি খণ্ড ভাৰতীয় অৰ্থনীতিৰ বাবে এক ৰূপালী আৱৰণ হ'ব পাৰে। নীতি আয়োগৰ মতে ২০২০-২১ বৰ্ষৰ বাবে কৃষি খণ্ড ৩ শতাংশ হাৰত বৃদ্ধি হ'ব বুলি অনুমান কৰা হৈছে। ভাৰতীয় কৃষি খণ্ডও এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তনৰ পথত আছে। চৰকাৰে নতুন কৃষি নীতিৰ জৰিয়তে কৃষক সকলক তেওঁলোকৰ উৎপাদিত সামগ্ৰী যিয়ে বিচাৰে আৰু য'তেই বিচাৰে বিক্ৰী কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে।

নতুন কৃষি নীতি: তিনিটা কৃষি সংস্কাৰ

ছেপ্টেম্বৰ ২০২০ চনত তিনিখন কৃষি সংস্কাৰ বিধেয়ক —কৃষক সকলে 'উৎপাদন বাণিজ্য আৰু বাণিজ্য (প্ৰচাৰ আৰু সুবিধা), কৃষকৰ (সশক্তিকৰণ আৰু সুৰক্ষা) মূল্য নিশ্চয়তা আৰু কৃষি সেৱা চুক্তি আৰু অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী (সংশোধনী) আইন— চৰকাৰে আগন্তুক বছৰবোৰত কৃষকৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধিৰ পদক্ষেপ হিচাপে প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল।

  • কৃষকৰ উৎপাদন বাণিজ্য আৰু বাণিজ্য (প্ৰচাৰ আৰু সুবিধা) বিধেয়ক, ২০২০

নতুন বিধেয়কখনে এনে এক পৰিৱেশ গঢ়ি তুলিব বিচাৰিছে য'ত কৃষক আৰু ব্যৱসায়ী সকলে উৎপাদিত সামগ্ৰী বিক্ৰী আৰু ক্ৰয় সম্পৰ্কে পছন্দৰ স্বাধীনতা উপভোগ কৰিব পাৰে। এই বিধেয়ক খন দেশৰ যথেষ্ট নিয়ন্ত্ৰিত কৃষি বজাৰ সমূহ উন্মুক্ত কৰাৰ দিশত এক ঐতিহাসিক পদক্ষেপ। ই অধিক কৃষকৰ বিকল্প মুকলি কৰিব, কৃষকৰ বিপণন ব্যয় হ্ৰাস কৰিব, আৰু তেওঁলোকক উন্নত মূল্য প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ অনুমতি দিব।

  • কৃষক (সশক্তিকৰণ আৰু সুৰক্ষা) মূল্য নিশ্চয়তা আৰু কৃষি সেৱা বিধেয়ক, ২০২০

নতুন বিধেয়কখনে এক ৰাষ্ট্ৰীয় কৃষি চুক্তি প্ৰণালী প্ৰদান কৰিব বিচাৰিছে যি কৃষক সকলক কৃষি ব্যৱসায় কোম্পানী, পাইকাৰী বিক্ৰেতা, ৰপ্তানিকৰ্তা বা মুখ্য খুচুৰা বিক্ৰেতা সকলৰ সৈতে সমান আৰু স্বচ্ছভাৱে বাৰ্তালাপ কৰিবলৈ আৰু লাভজনক মূল্য গাঁথনিত কৃষিজাত সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিবলৈ সুৰক্ষিত আৰু ক্ষমতা প্ৰদান কৰে।

এই আইনে বিপণন ব্যয় হ্ৰাস কৰিব আৰু কৃষকৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধি কৰিব। কৃষক সকলে পোনপটীয়া বিপণনত অংশগ্ৰহণ কৰিব পাৰে যাতে মধ্যস্থতাকাৰী সকলক আঁতৰ কৰা হয়, যাৰ ফলত সৰ্বাধিক মূল্য প্ৰাপ্ত হয়।

  • অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰী (সংশোধনী) বিধেয়ক, ২০২০

নতুন বিধেয়ক খনৰ উদ্দেশ্য হৈছে খাদ্য শস্য, মাহজাতীয় শস্য, তৈলবীজ, খোৱা তেল, পিয়াজ আৰু আলুৰ দৰে অত্যাৱশ্যকীয় সামগ্ৰীৰ তালিকাৰ পৰা সামগ্ৰীবোৰ বাদ দিয়া। এইটোৱে ব্যক্তিগত বিনিয়োগকাৰী সকলৰ দ্বাৰা তেওঁলোকৰ ব্যৱসায়িক কাৰ্যকলাপত অযথা নিয়ামক হস্তক্ষেপৰ উদ্বেগ হ্ৰাস কৰিব। আইনখনে শীতল ভঁৰাল আৰু খাদ্য যোগান শৃংখলা আধুনিকীকৰণত বিনিয়োগ ত্বৰান্বিত কৰাত সহায় কৰিব। ই এক অনুকূল ব্যৱসায়িক পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰিব আৰু সংৰক্ষণ সুবিধাৰ অভাৱৰ বাবে কৃষিজাত সামগ্ৰীৰ অপচয় পৰিহাৰ কৰিব।

কৃষি সংস্কাৰ: ইতিবাচক দিশত পদক্ষেপ

নতুন সংস্কাৰ সমূহে কৃষক সকলক এনে এক পৰিৱেশ প্ৰদান কৰাৰ সম্ভাৱনা আছে য'ত তেওঁলোকে দেশৰ যিকোনো প্ৰচেষ্টাত তেওঁলোকৰ কৃষিজাত সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিব পাৰে। এতিয়ালৈকে, কৃষক সকলে তেওঁলোকৰ উৎপাদিত সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰিবলৈ তেওঁলোকৰ নিজ নিজ ৰাজ্যৰ আদেশৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিছে। অৱশ্যে নতুন আইনখনে আন্তঃগাঁথনি স্থাপন কৰিছে যি অৱশেষত নিৰ্বাচিত মাণ্ডিৰ ওপৰত কৃষক সকলৰ নিৰ্ভৰশীলতা হ্ৰাস কৰিব। লগতে নতুন আইনখনে নিশ্চিত কৰে যে কৃষক সকলৰ স্বাৰ্থ সুৰক্ষিত কৰাৰ বাবে নিম্নতম সমৰ্থন মূল্য প্ৰণালী আৰু ভূমি ম্যাদৰ সুৰক্ষা থাকিব। কৃষক সকলে পৰিবহনৰ ব্যয় হ্ৰাসৰ জৰিয়তে উন্নত মূল্য প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে। অৱশ্যে এই বিধেয়ক সমূহ প্ৰৱৰ্তনৰ অৰ্থ হ'ব পাৰে যে ৰাজ্যবোৰে তেওঁলোকৰ 'কমিছন' আৰু 'মাণ্ডি মাচুল' হেৰুৱাব।

 উপসংহাৰ:

কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ মতে নতুন আইনখনে এনে এক পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰিব য'ত কৃষক আৰু ব্যৱসায়ী সকলে কৃষিজাত সামগ্ৰী বিক্ৰী আৰু ক্ৰয় কৰাৰ মাজত বাছনি কৰাৰ অধিকাৰ থাকিব। ই 'ৰাজ্যিক কৃষি উৎপাদন বিপণন আইন' ৰ অধীনত জাননী দিয়া বজাৰৰ ভৌতিক চৌহদৰ বাহিৰত বাধামুক্ত আন্তঃৰাজ্যিক বাণিজ্যৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিব। এই তিনিটা সংস্কাৰৰ উদ্দেশ্য হৈছে কৃষি ব্যৱসায় বজাৰত কৃষক সকলৰ  বাবে পছন্দৰ স্বাধীনতা নিশ্চিত কৰা। ১৯৯১ চনত ঔদ্যোগিক অনুজ্ঞাপত্ৰ বিহীনকৰণৰ দৰে এই সংস্কাৰবোৰ ভাৰতীয় কৃষিৰ ক্ষেত্ৰতো এক খেল পৰিৱৰ্তনকাৰী হিচাপে প্ৰমাণিত হ'ব।

লগতে পঢ়ক-কৃষিত কৃত্ৰিম বুদ্ধিমত্তা (Artificial Intelligence)- কৃষকৰ বাবে এক নতুন আশীৰ্বাদ

সংকলন আৰু সম্পাদনা

শ্ৰী দীপক কুমাৰ গোস্বামী

কাৰ্যসূচী সহায়ক (কম্পিউটাৰ)

কৃষি বিজ্ঞান কেন্দ্ৰ ধেমাজি

অসম কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়

চিলাপথাৰ, ধেমাজি

ফোন:  ৯৯৫৪-৩৭০৯৩৬

English Summary: New Agriculture Policy of India

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.