MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

Kharif sowing picks up, next fortnight crucial দেশত এতিয়া খৰিফ শস্যৰ ৰূপণ বাঢ়িছে, পৰৱৰ্তী পষেক গুৰুত্বপূৰ্ণ

KJ Staff
KJ Staff
দেশত এতিয়া খৰিফ শস্যৰ ৰূপণ বাঢ়িছে, পৰৱৰ্তী পষেক আৰু অধিক গুৰুত্তপুৰ্ণ হব।
দেশত এতিয়া খৰিফ শস্যৰ ৰূপণ বাঢ়িছে, পৰৱৰ্তী পষেক আৰু অধিক গুৰুত্তপুৰ্ণ হব।

দেশত এতিয়া খৰিফ শস্যৰ ৰূপণ বাঢ়িছে, পৰৱৰ্তী পষেক আৰু অধিক গুৰুত্তপুৰ্ণ হব।

বাৰিষাৰ এই সময়চোৱাত ধান, চয়াবীন, কপাহৰ দৰে খৰিফ শস্যৰ ৰোপণ দেশত বৃদ্ধি পাইছে, আৰু পৰৱৰ্তী পষেকত কৃষিৰ বাবে বৰষুণ গুৰুত্বপূৰ্ণ হ'ব বুলি বিশেষজ্ঞসকলে উল্লেখ কৰিছে। অসমৰ অভাবনীয় বান পৰিস্থিতিৰ মাজতো সেউজ বিপ্লব কৰি গৈছে চহা লোকসকলে।  অসমত চলি আছে শালি ধানৰ খেতি। ভূই ৰুৱাত ব্যস্ত ৰুৱনি সকল।  বানে জুৰুলা কৰিলেও কৰ্তব্য বিমূখ নহ. চহা কৃষক।

ইফালে কিছুমান ঠাই যেনে মধ্য প্ৰদেশৰ মালৱা আৰু মহাৰাষ্ট্ৰৰ কেইখনমান জিলাত এতিয়াও চয়াবীন ৰোপণৰ বাবে পৰ্যাপ্ত বৰষুণ হোৱা নাই আনহাতে গুজৰাটৰ কৃষকসকলৰ মাজত ভাল লাভৰ আশাত কপাহ সিঁচিবলৈ ভিৰ হৈছে। হাৰিয়ানাত, মাজে মাজে প্ৰাক-মৌচুমী বৰষুণে কৃষকসকলক ধানৰ শস্য ৰোপণ কৰাত সহায় কৰিছে। বংগৰ ধান খেতিয়কসকলেও ৰোপণ কৰিছে।

আজিৰ তাৰিখত, চয়াবীন শস্য ৰোৱাৰ বাবে বাৰিষা উপযুক্ত আছিল, যদিও মালৱা অঞ্চলত কম

বৰষুণ হয় যাৰ ফলত সিঁচা প্ৰভাৱিত হয়।চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি, 10 জুনলৈকে, 79.62 লাখ হেক্টৰ ভূমিত খৰিফ শস্য ৰোপণ কৰা হৈছে।কৃষি মন্ত্ৰালয়ৰ প্ৰথম আগতীয়া আকলন অনুসৰি, যোৱা খৰিফত, ভাৰতে 127.20 লাখ টন চয়াবীন উৎপাদন কৰিছিল।গুজৰাটত ঋতুটোৰ বাবে খৰিফ কপাহ ৰোৱাৰ সম্ভাৱনা আগৰ ঋতুৰ তুলনাত কমেও 15% বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে, ইয়াৰ সময়সূচীৰ যথেষ্ট আগতে শস্য ৰোপণ কৰাৰ বাবে হোৱা দৌৰাদৌৰিৰ মাজত, উদ্যোগৰ বিষয়াসকলে কয়।

কৃষকসকলে যোৱা ঋতুত ঘৰুৱা আৰু আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বজাৰত কপাহৰ ভাল মূল্য পাইছিল।খৰিফ 2021 চনত, ভাৰতে 107.04 নিযুত টন চাউল উৎপাদন কৰিছিল।ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে পৰৱৰ্তী পাঁচ দিনৰ বাবে ইয়াৰ পূৰ্বানুমানত কৈছে যে উত্তৰ-পশ্চিম ভাৰত আৰু মধ্য প্ৰদেশৰ বেছিভাগ অঞ্চলত ক্ৰমান্বয়ে সৰ্বাধিক তাপমাত্ৰা ২-৪ ডিগ্ৰী চেণ্টিগ্ৰেড বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। ২৭ ৰ পৰা ২৯ জুনৰ ভিতৰত, উপদ্বীপীয় ভাৰত আৰু পূব ভাৰতত যথেষ্ট ব্যাপক বৰষুণহোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে, আনহাতে উত্তৰ-পশ্চিম আৰু মধ্য ভাৰতত বৰষুণ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে, ইয়াত কোৱা হৈছে।

লগতে পঢ়কঃ অসমৰ জলবায়ু আৰু মাটি: কৃষকৰ বাবে কিমান সম্ভাৱনাপূৰ্ণ জালুকৰ খেতি?

English Summary: Kharif sowing picks up, next fortnight crucial

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.