1. এগ্ৰিপেডিয়া

আপুনি সচৰাচৰ খাই থকা কাঠফুলা দেহৰ বাবে উপযুক্ত হয় নে নহয় কেনেকৈ চিনাক্ত কৰিব? নে আপুনি বিষাক্ত কাঠফুলা খাই আছে? সকলো ইয়াত জান লওক (how to know a mushroom is edible or poisonous)

KJ Staff
KJ Staff
Death Cap Mushroom
Death Cap Mushroom

    প্ৰেছ ট্ৰাষ্ট অফ ইণ্ডিয়াৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, কাঠফুলা খোৱাৰ পিছত মেঘালয়ৰ পশ্চিম জৈনটিয়া পাহাৰৰ এটা দূৰৱৰ্তী গাঁৱত ছয় জন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। এই কাঠফুলাবোৰ বিষাক্ত বুলি পোৱা গৈছিল আৰু ইয়াক অমণিতা ফলইড (Amanita phalloides) বুলি চিনাক্ত কৰা হৈছিল, যাক জনপ্ৰিয়ভাৱে "মৃত্যু কেপ" বুলি কোৱা হয়। স্বাস্থ্য সেৱাৰ সঞ্চালক Dr. Aman War ৰ বিবৃতি অনুসৰি, এই বনৰীয়া কাঠফুলাবোৰ হেপাটোটক্সিক, যিয়ে পোনপটীয়াকৈ যকৃতৰ ক্ষতি কৰে।

   এই বাতৰিটো কাঠফুলা প্ৰেমী বা সঘনাই খোৱা সকলৰ বাবে ভয়ংকৰ হ'ব পাৰে। অৱশ্যে, আপুনি ভয় কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। ইয়াৰ বাবে আপুনি কাঠফুলাৰ প্ৰকাৰৰ বিষয়ে অৱগত হোৱা আৰু খোৱা কাঠফুলা আৰু বিষাক্তবোৰৰ মাজৰ পাৰ্থক্য কেনেদৰে বিচাৰিব লাগে জানিব লাগিব।

   গতিকে, প্ৰশ্নটো হ'ল: ভোজ্য কাঠফুলা আৰু বিষাক্ত কাঠফুলাৰ মাজৰ পাৰ্থক্য কেনেকৈ চিনাক্ত কৰিব?

ভালদৰে, কেৱল ইয়াক চাই বিষাক্ত কাঠফুলা চিনাক্ত কৰা সম্ভৱ নহয়, যদিহে আপুনি কাঠফুলাৰ বিশেষজ্ঞ নহয়।  

    আমাৰ সমাজত কেইটামান বিশ্বাস চলি আছে যি কাঠফুলাৰ গুণাগুণ নিৰূপন কৰিব পাৰে। যিটো একপ্রকাৰ অন্ধবিশ্বাস। আপুনি ভুলটো তেনে পদ্বতিৰে কাঠফুলাৰ গুনাগুণ নিৰূপণ কৰি গ্রহণ নকৰিব। অন্যার্থা আপোনাৰ ক্ষতিহে হব।

আমাৰ সমাজত চলি থকা বিশ্বাস হল -

"যদি আপুনি কাঠফুলাৰ বাকলি গুচাব পাৰে, ই ক্ষতিহীন।" এইটো সদায় সঁচা নহবও পাৰে। এই অন্ধবিশ্বাসৰ বাবেই মেঘালয়ত মানুহকেইজন মৃত্যু হৈছিল। 

"কাঠত বিকশিত হোৱা কাঠফুলা ক্ষতিহীন।" এইটো সদায় সঁচা নহয়, সেয়েহে কাঠৰ পৰা কাঠফুলা বাছনি কৰোঁতে সাৱধান হ'ব। উদাহৰণ স্বৰূপে, Funeral Bell কাঠফুলা মাৰাত্মক। কিন্তু এইটো কাঠত বিকশিত হয়৷

"যদি জন্তুবোৰে কাঠফুলা খাই আছে, ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে সেইবোৰ মানুহৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে সুৰক্ষিত।" এইটো এটা অতি সম্পূর্ণ ভুল বিশ্বাস। জন্তুৰ পাচন প্ৰণালী এটা বেলেগ; তেওঁলোকে বিষাক্ত ভেঁকুৰ হজম কৰিব পাৰে। অনুগ্ৰহ কৰি সেইবোৰ অনুসৰণ নকৰিব। উদাহৰণ স্বৰূপে, গৰুবোৰে আনন্দেৰে কাগজ খাব পাৰে আৰু ইয়াক হজম কৰিব পাৰে। মানুহে কিন্তু কৰিব নোৱাৰে।

আপোনাৰ বাবে বিষাক্ত কাঠফুলা চিনাক্ত কৰাৰ পৰামর্শ

1. ৰঙা কেপ বা ৰঙা কাণ্ড থকা কাঠফুলা পৰিহাৰ কৰিব। ভালদৰে, প্ৰতিটো ৰঙা প্ৰকাৰ বিষাক্ত নহয়, কিন্তু যদি আপুনি এজন অনভিজ্ঞ, অনুগ্ৰহ কৰি কাঠফুলাৰ ওপৰত ৰঙা দেখিলে যিকোনো প্রকাৰে পৰিহাৰ কৰক। 

2. বগা গিল থকা কাঠফুলা পৰিহাৰ কৰিব, যি মূলটোৰ ওপৰত এটা আঙুঠি। লগতে কন্দযুক্ত কাঠফুলা পৰিহাৰ কৰিব। আকৌ, কন্দযুক্ত সকলো কাঠফুলা বিষাক্ত নহয়, কিন্তু গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল আপুনি সুৰক্ষিত স্থানৰ পৰা বাচনি কৰিব।

3. সন্দেহজনক স্থানত দেখা পোৱা কাঠফুলা নাখাব। ই আপোনাৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে।

4. খোৱাৰ বাবে কাঠফুলা বাছনি কৰোঁতে এইকেইটা কথা মনত ৰাখিব -

5. কাঠফুলা বিষক্রিয়াৰ পৰা নিজকে ৰক্ষা কৰিবলৈ, যাক মাইচিটিচম বা মাইচিটিজম বুলিও কোৱা হয়, অনুগ্ৰহ কৰি নিম্নলিখিত কথাবোৰ মনত ৰাখিব -

6. কেতিয়াও পুৰণি আৰু পচা কাঠফুলা নানিব। ক্ৰয় কৰোঁতে, সেইবোৰ টিপি চাই, সতেজ হয় নে নহয় আদি বাহ্যিক গুনাগুণপৰীক্ষা কৰক।

7. খণ্ড কাঠফুলা দেখা মাত্রেই অস্বীকাৰ কৰক। 

8. ছাতি আকৃতিৰ বা পেৰাছ'ল আকৃতিৰ কাঠফুলাবোৰ আৰু সেইবোৰৰ কাণ্ডৰ চাৰিওফালে বগা আঙুঠি থাকিলে ক্ৰয় নকৰিব। এইবোৰ অমণিতাছ (Amanitas) প্ৰকাৰ হ'ব পাৰে, যি প্ৰকৃতিৰ পোৱা আটাইতকৈ মাৰাত্মক বিষেৰে ভৰ্তি হৈ আছে। এই কাঠফুলাবোৰ বয়সহোৱাৰ লগে লগে মুগা হৈ পৰে।

9. কুঁচকি থকা বা অনিয়মীয়া কেপ থকা কাঠফুলা অগ্ৰাহ্য কৰক। 

10. কাঠফুলাৰ মিঠা গোন্ধৰ দ্বাৰা প্ৰলোভিত নহ'ব। মিঠা গোন্ধযুক্ত কাঠফুলা বিষাক্ত হ'ব পাৰে! লগতে ক্ষুদ্ৰ মুগা কাঠফুলা আৰু ওম্ফলটাছ অলেৰিয়াছ (Omphalotus olearius) পৰিহাৰ কৰিব, যাক জেক ও' লণ্ঠন (Jack O’ Lantern) কাঠফুলা বুলিও কোৱা হয়। এইটো এটা বিষাক্ত কমলাবৰণৰ কাঠফুলা।

11. কেৱল এজন নিৰ্ভৰযোগ্য বিক্ৰেতাৰ পৰা কাঠফুলা ক্ৰয় কৰাটো সুৰক্ষিত। বনৰীয়া বন বা ৰাস্তাৰ কাষৰ পৰা কাঠফুলা বাছনি কৰা পৰিহাৰ কৰিব। যদি আপুনি বাছনি কৰা কাঠফুলাৰ গুনাগুনৰ বিষয়ে অনিশ্চিত, ইয়াক নাখাব। বৰ্তমান সময়ত মানুহে জৈৱিকভাৱে কাঠফুলা খেতি কৰা আৰম্ভ কৰিছে।

 

 

English Summary: how to know a mushroom is edible or poisonous

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2023 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.