MFOI 2024 Road Show
  1. এগ্ৰিপেডিয়া

সঠিকভাৱে ধানখেতি কৰিবলৈ ভূমি প্ৰস্তুতিৰ এক নিৰ্দেশনা

KJ Staff
KJ Staff
STIHL’s Power Weeder (MH 710) with it's Assorted Attachments
STIHL’s Power Weeder (MH 710) with it's Assorted Attachments

সফল উৎপাদনৰ বাবে ধানৰ শস্য ৰোপণ কৰাৰ আগতে মাটিখিনি প্ৰস্তুত কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ভালদৰে প্ৰস্তুত কৰা ক্ষেত্ৰই অপতৃণবোৰ দূৰত ৰাখে, উদ্ভিদৰ পুষ্টি পুনৰব্যৱহাৰ কৰে আৰু সংৰোপণৰ বাবে এক কোমল মাটিৰ প্ৰদান কৰাৰ  লগতে পোনপটীয়া বীজ ৰোপণৰ বাবে এক ভাল মাটিৰ পৃষ্ঠ প্ৰদান কৰে।

ভূমি প্ৰস্তুতকৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ ৪ টা পদক্ষেপ:

মাটি ঢিলা বা খনন, মিশ্ৰণ আৰু ওলোটা কৰিবলৈ হাল চলোৱাৰ লগতে  মাটিৰ ক্লডবোৰ ভাঙিবলৈ, উদ্ভিদৰ আৱৰ্জনা আতৰাবলৈ আৰু মাটি তিয়াই ৰাখিবলৈ পুডলিং কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও ক্ষেত্ৰখন সমান কৰিবলৈ সমতল ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

আপোনাৰ অন্তিম শস্য চপোৱাৰ পিছত বা গোটেই সময়খিনি মাটি ব্যৱহাৰ নকৰাৰ পিছত, প্ৰাৰম্ভিক ভূমি প্ৰস্তুতি আৰম্ভ কৰক। অপতৃণ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু মাটি সমৃদ্ধিৰ বাবে এইটো প্ৰয়োজনীয়। ৰোপণৰ বাবে পথাৰ খন প্ৰস্তুত কৰিবলৈ গড়ে প্ৰায় ৩-৪ সপ্তাহ সময় লাগে।

ধান খেতিৰ বাবে ভূমি প্ৰস্তুতি কিয় প্ৰয়োজন?

পুডলিং কৰাৰ পিছত সমান আউটফিল্ড ঘূৰাই অনাৰ বাবে।

পথাৰত পানীৰ নিৰন্তৰ গভীৰতা বজাই ৰখাৰ বাবে।

পানীৰ দক্ষতা বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে।

পৰিপূৰকবোৰ কাৰ্যকৰীভাৱে ব্যৱহাৰ কৰাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ, সমগ্ৰ ক্ষেত্ৰত পানীৰ নিৰন্তৰ গভীৰতা বজাই ৰাখিবলৈ।

অক্সিজেনৰ অধিক সুসংগত বিতৰণৰ বাবে।

ভূমি প্ৰস্তুত কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়া:

মাটি চহোৱা হৈছে মুখ্য খেতিৰ কাম য'ত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে মাটি কটা, ভঙা আৰু মাটি ঘূৰাই আংশিক বা সম্পূৰ্ণৰূপে বীজ ৰোপণৰ বাবে সাজু কৰা। ই খেতিয়কসকলক ভাল গাঁথনিৰ গভীৰ বীজৰ শস্য প্ৰাপ্ত কৰাত, মাটিৰ পানী ধাৰণ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও, হাল চলোৱাই অপতৃণ, কীট-পতংগ আৰু কীট-পতংগ ধ্বংস কৰাত সহায় কৰে।

STIHL’s Power Weeder (MH 710) with the Plough attachment
STIHL’s Power Weeder (MH 710) with the Plough attachment

কৃষকসকলে হাল চলোৱাৰ বাবে বিভিন্ন যন্ত্ৰ বিকল্প পাব পাৰে, অৱশ্যে, প্লাউ সংলগ্নৰ সৈতে STHIL-ৰ পাৱাৰ উইডাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ কিয়নো ই ওপৰত তালিকাভুক্ত সকলো কাম সম্পূৰ্ণ কৰাত সহায় কৰে।

হাৰোইং হৈছে মাটি মসৃণ আৰু চূৰ্ণ-বিচূৰ্ণ কৰাৰ বাবে এক কৌশল, যি  অপতৃণ কাটিবলৈ আৰু মাটিৰ সৈতে সামগ্ৰী মিহলি কৰাৰ বাবে প্ৰযোজ্য। পথাৰত ঘাঁহ আৰু বীজ ধ্বংস কৰাত ই সহায় কৰে আৰু শস্যৰ অৱশিষ্টাংশ ওপৰৰ মাটিৰ সৈতে মিহলি কৰে। অৱশ্যে,  ক্লডবোৰৰ আৰ্দ্ৰতাৰ পৰিমাণ হ্ৰাস হ'লেহে ই ফলপ্ৰসু। এই প্ৰক্ৰিয়াটোত গভীৰ ৰোটাৰী টিলিংৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিব পৰা ডিপ টাইন সংলগ্নৰ সৈতে STHIL-ৰ পাৱাৰ উইডাৰ (এম.এইচ. 710) ৰ প্ৰয়োজন।

পুডলিং হৈছে মাটিত পানী মন্থন কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়া। দেশৰ হালৰ সৈতে হাল চলোৱাৰ পিছত, 5-10 চেমি গভীৰতাৰ পানীৰ সৈতে ধানৰ পথাৰত পুডিং কৰা হয়। ই লেতেৰা বোৰ মন্থন কৰে আৰু ক্লডবোৰ ভাঙি পেলায়। পুডলিংয়ে পানীৰ ছিদ্ৰ আৰু নিষ্কাশন হ্ৰাস কৰে, লগতে ধানৰ পুলি সংৰোপণৰ বাবে মাটি কোমল কৰে। এই পদক্ষেপৰ সময়ত ব্যৱহাৰ কৰিবলগা সঠিক যন্ত্ৰটো হৈছে STHIL-ৰ পাৱাৰ উইডাৰ (এম.এইচ. 710) যাৰ সৈতে পুডলিং হুইল সংলগ্ন আছে যি কেৱল মাটি টিলাই নকৰে তিতা মাটিত ট্ৰেক্সন উন্নত কৰাৰ বাবেও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

Power Weeder (MH 710) with the Puddling Wheel attachment
Power Weeder (MH 710) with the Puddling Wheel attachment

ভূমি ৰপ্তানিৰ ফলত ভূমিৰ মূল্য দীৰ্ঘম্যাদী বৃদ্ধি হ'ব বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। সঠিক পানী প্ৰসাৰৰ বাবে অধিক সমতল ভূমিৰ বাবে ভূমিৰ বিদ্যমান ৰূপৰেখা সলনি কৰিবলৈ সমতলকৰণ কৰা হয়। এই পদক্ষেপে পৃষ্ঠৰ নিষ্কাশন উন্নত কৰে আৰু মাটিৰ খহনীয়া হ্ৰাস কৰে।

এই ঋতুত ধানৰ উৎপাদন উন্নত কৰিবলৈ STHIL ৰ  কৃষি সঁজুলি ব্যৱহাৰ কৰক। অধিক যন্ত্ৰ অন্বেষণ কৰিবলৈ STHIL-ৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট চাওক। এই কৃষি যন্ত্ৰবোৰৰ বিষয়ে অধিক তথ্যৰ বাবে তলত দিয়া বিৱৰণত যোগাযোগ কৰক।

অফিচিয়েল ইমেইল আইডি-info@stihl.in

ফোন নম্বৰ- 9028411222

English Summary: guide to land preparation for proper paddy cultivation

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2024 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.