Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

ৰক্ত শর্কৰা কমাই ৰখাৰ কেইটামান উৎকৃষ্ট পন্থা জানি লওক -

Sunday, 28 March 2021 04:43 PM
Blood Sugar

Blood Sugar

    ডায়েবেটিচ ৰোগী বিশ্বত ক্রমাৎ বৃদ্ধি পাই আহিছে আৰু ধাৰণা কৰা মতে ভবিষ্যতে আৰু অধিক বৃদ্ধি পাব পাৰে। আন্তৰ্জাতিক ডায়েবেটিচ ফেডাৰেচন (আই.ডি.এফ.)ৰ মতে, 2030 চনৰ ভিতৰত ডায়েবেটিচ 578 থকা নিযুত ৰোগী আৰু 2045 চনৰ ভিতৰত 700 নিযুত ৰোগী হ'ব।

   যদি ব্যক্তি এজনৰ ডায়েবেটিচ থাকে, তেওঁৰ শৰীৰে পৰ্যাপ্ত ইনচুলিন উৎপাদন কৰিব নোৱাৰে বা ই ইনচুলিন সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ নকৰিব সেয়েহে এই পৰিস্থিতিত, তেজত গ্লুকোজ জমা হয়। উচ্চ স্তৰৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ ফলত বহুতো লক্ষণ হ'ব পাৰে, ভাগৰুৱাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি হৃদৰোগলৈ।

ৰক্ত শৰ্কৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ আৰু সহজ উপায় হৈছে স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য খোৱা। স্বাভাৱিকভাৱে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাৰ কিছুমান সহজ উপায় ইয়াত আছে; সেইবোৰ হল -

1. নিয়মীয়াকৈ ব্যায়াম কৰক

যদি আপুনি নিয়মীয়াকৈ ব্যায়াম কৰে, ই আপোনাক মজলীয়া ওজন বজাই ৰখাত আৰু ইনচুলিন সংবেদনশীলতা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰিব। ইনচুলিনসংবেদনশীলতা বৃদ্ধি হোৱাৰ অৰ্থ হৈছে কোষবোৰে তেজত উপলব্ধ চেনী ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ ভালদৰে সক্ষম হয়। ব্যায়ামে পেশীবোৰক শক্তি আৰু পেশী সংকোচন বাবে ৰক্ত শৰ্কৰা ব্যৱহাৰ কৰাত সহায় কৰিব।

2. কাৰ্বোহাইড্ৰেট গ্ৰহণ নিয়ন্ত্রন কৰক

ডায়েবেটিক ৰোগীৰ বাবে কাৰ্বোহাইড্ৰেট পৰিচালনা কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি আপুনি অত্যাধিক কাৰ্বোহাইড্ৰেট খায় বা ইনচুলিনৰ সমস্যা থাকে তেন্তে আপোনাৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। কেইবাটাও গৱেষণাত পোৱা গৈছে যে কম কাৰ্বোহাইড্ৰেট আহাৰে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰাত আৰু ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্পাইক প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰে।

       ""ফৰিদাবাদৰ এনএইচপিচি লিমিটেডৰ উপ চিকিৎসা বিষয়া ড০ নীলম বনচালে কয় যে ডায়েবেটিচ থকা লোকসকলে দিনত 4-5 টা লঘু আহাৰ খাব লাগে। তাই তেওঁলোকক প্ৰ'টিন আহাৰ বৃদ্ধি কৰিবলৈ, কাৰ্বোহাইড্ৰেট গ্ৰহণ হ্ৰাস কৰিবলৈ আৰু শৰীৰক হাইড্ৰেটেড ৰাখিবলৈ যথেষ্ট পানী খাবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল।""

3. পৰ্যাপ্ত পানী খাব

যদি আপুনি পৰ্যাপ্ত পানী সেৱন কৰে ই আপোনাৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ স্বাস্থ্যকৰ সীমাত ৰাখিব। dehydration প্রতিহত কৰাৰ উপৰিও, ই বৃক্কক প্ৰস্ৰাৱৰ জৰিয়তে অতিৰিক্ত চেনী বাহিৰ কৰাত সহায় কৰিব। পানীয়ে তেজ পুনৰ হাইড্ৰেট কৰাত সহায় কৰে, ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰি ডায়েবেটিছৰ আশংকা দূৰ কৰিব পাৰে।

আৰু পঢ়ক- আপুনি নিৰামিষভোজী নেকি? নিৰামিষ আহাৰৰ কেইটামান অন্যতম লাভালাভ-

4. মানসিক চাপৰ স্তৰ নিয়ন্ত্রনত ৰাখক

মনত ৰাখিব যে মানসিক চাপে আপোনাৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। চাপৰ সময়ত গ্লুকাগন আৰু কৰ্টিচলৰ দৰে হৰমন নিঃসৰণ কৰা হয়। আৰু এই হৰমনবোৰে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

5. সঠিক সময় নিদ্রা গ্রহণ

সুস্বাস্থ্যৰ বাবে সঠিক টোপনি পোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। বিশ্ৰাম আৰু শোৱা অভ্যাসৰ অভাৱে ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ আৰু ইনচুলিন সংবেদনশীলতা প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। ই আপোনাৰ ভোক বৃদ্ধি কৰিব আৰু ওজন বৃদ্ধি কৰিব।

ৰক্ত শৰ্কৰাৰ বাবে স্বাভাৱিক পৰিসৰ কিমান?

   140 mg/dl তকৈ কম ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰ স্বাভাৱিক। যদি ই দুই 200 mg/dl ৰ ওপৰত হয় তেন্তে ই ডায়েবেটিচ সূচিত কৰে।

Blood Sugar Control blood Sugar Naturally reduced Blood sugar

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.