Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

আপুনি নিৰামিষভোজী নেকি? নিৰামিষ আহাৰৰ কেইটামান অন্যতম লাভালাভ-

Saturday, 27 March 2021 09:58 AM
Vegetables

Vegetables

নিৰামিষ আহাৰ গ্ৰহণ কৰাটো স্বাস্থ্যকৰ আৰু সুখী থকাৰ সঠিক উপায় হ'ব পাৰে। নিৰামিষ আহাৰ হৈছে এক সম্পূৰ্ণ আহাৰ, যি ফাইবাৰ, ভিটামিন চি আৰু ই, ফলিক এচিড, মেগনেছিয়াম, অসংপৃক্ত চৰ্বি, আৰু অসংখ্য ফাইটোকেমিকেলৰ উচ্চ ব্যৱহাৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। আৰু এই বাবেই নিৰামিষ ভোজীসকলৰ কলেষ্টেৰল কম, নিম্ন ৰক্তচাপ আৰু হৃদৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস হয়। ইয়াৰ উপৰিও, নিৰামিষ খাদ্য শৰীৰৰ বাবে হজম কৰা সহজ, ৰান্ধিবলৈ কম সময় লাগে, স্বাস্থ্যকৰ আৰু আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণভাৱে আপোনাৰ ধন সংৰক্ষণ কৰে। পাচলি কেৱল আমাৰ স্বাস্থ্যকৰ জীৱন যাপনৰ বাবে নহয়; পৰিৱেশৰ বাবেও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

আহকচোন জানো নিৰামিষভোজী হোৱাৰ কেইটামান লাভালাভ-

1. জীৱনকাল বৃদ্ধি কৰে

বৰ্ধিত জীৱনকালৰ বাবে যদিও বহুতো কাৰক আছে নিৰামিষ আহাৰ গ্ৰহণ কৰাটো হৈছে আপুনি অনুসৰণ কৰিব পৰা এটা অন্যতম কাৰক। আপুনি যিমান ফল বা পাচলি খায়, আপোনাৰ শৰীৰত উৎপন্ন হোৱা বিষাক্ত আৰু ৰাসায়নিক পদাৰ্থ সিমান কম হয়, এনেদৰে অধিক স্বাস্থ্যকৰ বছৰ আৰু দীঘলীয়া জীৱনকাল ৰখাৰ সুবিধা লাভ কৰিব পাৰি।

2. কলেষ্টেৰলৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰক

বিশ্বাস কৰক বা নকৰিব কিন্তু জন্তুৰ চৰ্বি খোৱাত কোনো স্বাস্থ্যলাভ নাই। যিহেতু কলেষ্টেৰল কেৱল জন্তুৰ খাদ্যৰ পৰা আহে, নিৰামিষ আহাৰ সম্পূর্ণ কলেষ্টেৰলমুক্ত। যদিও কলেষ্টেৰল প্ৰতিটো মানৱ কোষৰ এক অত্যাৱশ্যকীয় উপাদান, নিৰামিষভোজী সকলে পৰ্যাপ্ত কলেষ্টেৰল নোপোৱাৰ বিষয়ে চিন্তা কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই, কিয়নো শৰীৰে নিৰামিষ খাদ্যৰ পৰাই প্ৰয়োজনীয় সকলো কলেষ্টেৰল তৈয়াৰ কৰিব পাৰে। 

3. ষ্ট্ৰোক আৰু মেদবহুলতাৰ কম আশংকা

নিৰামিষ ভোজীসকলে তেওঁলোকৰ খাদ্য পছন্দত বহুত বেছি সচেতন হয় আৰু সাধাৰণতে আৱেগৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কেতিয়াও অত্যাধিক খোৱা বা খাদ্য গ্ৰহণ নকৰে। বেলজিয়ামৰ শিশু ৰোগৰ বিশ্ববিদ্যালয় চিকিৎসালয় Pediatrics বিভাগে কয় যে নিৰামিষ আহাৰ গ্ৰহণ কৰাটো আপোনাৰ ষ্ট্ৰোক হোৱাৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰাৰ বা মেদবহুলতা দূৰ হোৱাৰ এক ভাল উপায়।

আৰু পঢ়ক- সুঃখবৰ! হোলীৰ পিছতেই মুকলি কৰা হব PM kisan ৰ ধন! পিছে ২০০০ টকা পাব নে তাতকৈ অধিক - জানো আহক

4. ডায়েবেটিচৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে

আমিষ সকলে সাধাৰণতে অত্যাধিক পৰিমাণৰ ৰক্ত শৰ্কৰাত ভুগে। সেয়েহে ইয়াক পৰিহাৰ কৰি দেহত নিৰন্তৰ ৰক্ত শৰ্কৰাৰ প্ৰবাহ বজাই ৰাখিব পাৰি যদিহে নিৰামিষ আহাৰ গ্রহণ কৰে। স্বাস্থ্যকৰ নিৰামিষ আহাৰ অৱশোষণ কৰা সহজ, পুষ্টিকৰ আৰু ইয়াত কম ফেটি এচিড থাকে।

5. উচ্চ ফাইবাৰৰ সমল

ফল আৰু পাচলিত উচ্চ পৰিমাণত ফাইবাৰৰ থাকে, যি সঠিক হজমৰ বাবে প্ৰয়োজন। ই শৰীৰৰ বিপাক উন্নত কৰাত সহায় কৰে আৰু শৰীৰৰ পৰা বিষাক্ত পদাৰ্থ আৰু অন্যান্য ৰাসায়নিক পদাৰ্থ দ্ৰুতভাৱে আঁতৰ কৰাত সহায় কৰে। নিৰামিষ খাদ্য সাধাৰণতে পানী-আধাৰিত, যি শৰীৰত প্ৰয়োজনীয় তৰলতা বজাই ৰখাত সহায় কৰে।

6. বিপাক উন্নত কৰে

নিৰামিষ খাদ্য হজম কৰা সহজ আৰু ই এজন ব্যক্তিৰ বিপাক ভাল অৱস্থাত ৰাখে। লগতে, নিৰামিষ আহাৰ থকা লোকসকলৰ বিশ্ৰাম বিপাকৰ হাৰ বা আৰএমআৰ (RMR) যথেষ্ট বেছি। আপুনি জানিব লাগিব যে এজন ব্যক্তিৰ বিপাকৰ সৈতে আৰএমআৰ (RMR)ৰ প্ৰত্যক্ষ সম্পৰ্ক আছে – ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে আৰএমআৰ যিমান বেছি, ইয়াৰ বিপৰীতে ই চৰ্বি সিমান দ্ৰুততাৰে জ্বলাই দিয়ে।

7. চকুৰ ছানি বিকাশৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে

অক্স'ফৰ্ড বিশ্ববিদ্যালয়ৰ নফলিফৰ্ড ক্লিনিকেল মেডিচিন বিভাগৰ দ্বাৰা কৰা এক গৱেষণা অনুসৰি, চকুৰ ছানি আৰু আমাৰ আহাৰ গ্রহণৰ আশংকাৰ মাজত এক শক্তিশালী সম্পৰ্ক আছে- যাৰ ওপৰত উচ্চ বিপদাশংকা থাকে মাংস ভক্ষণকাৰীৰ ওপৰত আৰু নিৰামিষ হোৱাৰ বাবে সৰ্বনিম্ন বিপদাশংকা হয়।

 

 

Vegetables Benefit of being vegetarian Fruits Best vegetables for health

Share your comments

More on this section

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.