Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

শাখা কলম পদ্ধতিত ডলিয়া ফুলৰ খেতি (Dahlia Flower Farming )

Monday, 15 February 2021 01:11 PM
Dahlia Flowers

Dahlia Flowers

  ডলিয়া হৈছে এক প্ৰকাৰৰ গুল্মজাতীয়, ডালযুক্ত, সুগন্ধি উদ্ভিদ যাক সহজে সৰু ঠাইতে আনকি আপোনাৰ ফ্লেটৰ বেলকনি বা ছাদত খেতি কৰিব পাৰি।

   ডলিয়া হৈছে ফুলৰ খেতিৰ ভিতৰত এটা অন্যতম। এই অবিশ্বাস্যভাৱে ধুনীয়া ডলিয়া ফুলৰ পাত আৰু ইয়াৰ আকৰ্ষণীয় বিন্যাস আৰু ৰঙৰ বিবিধতাৰ বাবে ই সকলোৰে বাবে অত্যন্ত জনপ্ৰিয়। ডালিয়া ফুলবোৰ বিভিন্ন আকাৰৰ আৰু বিভিন্ন ৰঙৰ যাৰ ভিতৰত আছে ৰঙা, বগা, কমলা, বেঙুনীয়া, নীলা আৰু সেউজীয়াৰ বাহিৰেও হালধীয়া। এই ফুলৰ কিছুমান উল্লেখযোগ্য জাত হৈছে চিঙাল ডালিয়া, কলাৰেট ডালিয়া, ষ্টাৰ ডালিয়া, ডেকোৰেটিভ ডালিয়া, আনমেনি ডালিয়া, ষ্টাৰ্টলেট কুইন, হোৱাইট ষ্টাৰ, কেকেষ্টছ ডালিয়া ইত্যাদি প্রধান।

জলবায়ু (Climate) :

  ডলিয়াৰ বাবে উপযুক্ত তাপমাত্ৰা ১৫-২০ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ। উজ্জ্বল সূৰ্য্যতাপ আৰু পাতল বৰষুণৰ প্ৰয়োজন। ছাঁত ডাঙৰ হোৱা গছ দুৰ্বল আৰু ওখ হয়, ফুলবোৰ কম আৰু সৰু আৰু ৰঙৰ উজ্জ্বলতা কম। অত্যাধিক ঠাণ্ডা, গৰম, বৰষুণ আৰু পানী জমা হলে এই খেতিৰ বাবে বেয়া৷

মাটি/ভূমি বাছনি (Solid):

সুনিশিত উর্বৰ ওখ প্ৰকৃতিৰ মাটি ডালিয়াৰ বাবে উপযুক্ত ৷ মাটীৰ অতিবেছি pH মাত্রা 7-7.5 হোৱা বাঞ্চনীয়।

গছ পুলি উৎপাদন বা প্ৰচাৰ (seeds):

ডলিয়া বীজ, মূল কাটি বা শাখা কলম আৰু বিশেষভাৱে যোৰা কলমৰ সহায়ত এই ফুলৰ বংশ বিস্তাৰ কৰিব পাৰি। বীজৰ গছৰ মাতৃ গছৰ গুণাগুণ নাই, কেতিয়াবা দ্বৈত শ্ৰেণীৰ বীজত জন্ম হোৱা গছত একক শ্ৰেণীৰ ফুল ফুলি যায় আৰু ফুলৰ ৰং সলনি হয়। যদি প্ৰয়োজন হয়, আহিন-কাতি মাহত, সাধাৰণৰ দৰে গছপুলি হোৱাৰ 25-30 দিনত পিছতে মাটিত বা টাবত গছ পুলি ৰোপণ কৰিব পাৰে।

মূল টেন্দ আৰু ডাল কলমৰ পৰা গছ পুলি তৈয়াৰ কৰাৰ পদ্ধতি তলত দিয়া হৈছে:

  শাখা কলম: ডালিয়াৰ শাখাটো আহিনৰ পৰা আঘোনলৈ কলম দিব পাৰি। এই সময়ত, কান্দত জন্ম হোৱা গছপুলি বা শাখাৰ টুকুৰাৰে মূলটো কটা হয়। তদুপৰি,15-20 চে:মি: দীঘল পুষ্টিপ্ৰাপ্ত কান্দ জন্ম হয়। পিছত, শাখাবোৰক বালিৰে ভৰ্তি টাবত বা ভূমিত পাতল জলসিঞ্চন দিয়া হয়, শিপাবোৰ 10-15 দিনৰ ভিতৰত বৃদ্ধি হয়।

   শিপা বোৰ বৃদ্ধি কৰাৰ পিছত, কলমবোৰ সাৱধানে তুলিব লাগিব আৰু 50% গোবৰ মিশ্ৰিত মাটিত পলিথিন বেগ বা সৰু টাব বোৰত প্ৰয়োগ কৰিব লাগিব। যেতিয়া গছপুলিবোৰ 8-10 দিনৰ ভিতৰত সতেজ হয়, সেইবোৰ নিৰ্ধাৰিত ভূমিত বা টাবত ৰোপণ কৰিব পাৰি।

ভূমি নিৰ্মাণ আৰু সাৰ প্ৰয়োগ (Manur):

আহিনৰ পৰা আঘোনলৈ মাটিত বা টাবত ডলিয়া গছ পুলি ৰোপণ কৰিব পাৰি। ডলিয়াৰ মাটি গভীৰভাৱে খান্দি আৰু মিহি কৰিব লাগিব। প্ৰতি 100 বৰ্গ মিটাৰত 200 কিলোগ্ৰাম গোবৰ, 3 কিলোগ্ৰাম কাঠৰ গুৰা আৰু দুই কিলোগ্ৰাম টিএছপি সাৰ মাটিৰ সৈতে ভালদৰে মিহলি কৰিব লাগিব।

গছপুলি আৰু যত্ন (Care):

ভূমিত 60-90 চেমি দূৰতত এটাকৈ গছপুলি শাৰীপাতি ৰোপণ কৰিব লাগে। টাবত ৰোলে আকাৰ 25 চেমি হব লাগে। আপোনাৰ যদি থাকে তেন্তে ভাল। গছপুলি ৰোপণ কৰাৰ পৰা, গছবোৰ এনেদৰে জলসিঞ্চন কৰিব লাগিব যাতে কেতিয়াও পানীৰ কোনো অভাৱ নাপায়। প্ৰতিবাৰ সাৰ প্ৰয়োগ কৰিলে জলসিঞ্চন দিব লাগিব। তদুপৰি, গছৰ পাতত মাজে মাজে পানী দিয়া ভাল। ফুলবোৰ সৰু থাকেতে কম পৰিমাণত আৰু কলিৰ জন্মৰ পিছত সঘনাই দিলে বৃদ্ধি হয়।

ফুল সংগ্রহ:

   ভূমিত বা ডাঙৰ টাবত গছ ৰোপণ কৰাৰ 60-70 দিনৰ ভিতৰত গছত ফুল ফুলি যায়। ফুলবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে ফুলাৰ আগে সন্ধিয়া সময়ত তীক্ষ্ণ চুৰিৰে ফুল কটাটো আটাইতকৈ ভাল। ইয়াত দীৰ্ঘ দিনৰ বাবে ফুল থাকে। তাৰ পিছত পানী ছটিয়াই দিয়ক আৰু ইয়াক ক'লা পলিথিনত মেৰিয়াই বজাৰলৈ বিক্ৰীৰ বাবে নিব পাৰে। 

Krishi jagran Dahlia flower Flower cultivation Flower bussiness

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.