Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

সাৱধান! বাদামৰ খোৱাৰ ফলত এই সমূহ ক্ষতি হব পাৰে! আজিয়েই জানি লওক -

Monday, 22 February 2021 07:29 PM
Eating Nuts can be dangerous for your health know how

Eating Nuts can be dangerous for your health know how

1. শুকান ফলৰ ভিতৰত বাদামৰ এক সুকীয়া গুৰুত্ব আছে। হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ পৰা কৰ্কট ৰোগলৈকে - বহুতো বিশেষজ্ঞই একাধিক ৰোগ পৰিহাৰ কৰিবলৈ প্ৰতিদিনে ২০ গ্ৰাম বাদাম খোৱাৰ ওপৰত পৰামর্শ দিয়ে। এক অধ্যয়ন অনুসৰি, প্ৰতিদিনে বাদাম খোৱাৰ ফলত হৃদযন্ত্র আক্ৰমণ (Heart Attack) অহাৰ সম্ভাৱনা প্ৰায় 30 শতাংশ হ্ৰাস হয়। একেদৰে, কৰ্কট ৰোগৰ সম্ভাৱনাও ১৫ শতাংশ আৰু অকাল মৃত্যু ২২ শতাংশ হ্ৰাস হয়। অৱশ্যে, লাভালাভবোৰৰ সৈতে, বাদামৰ কিছুমান ক্ষতিকাৰক দিশ নোহোৱা নহয়। সেইবাবে কিছুমান বিশেষজ্ঞই কয় যে বাদামৰ পৰা আঁতৰত থকাটো আটাইতকৈ ভাল।

2. পাচন সমস্যা থকা সকলে সীমিত পৰিমাণৰ বাদাম খোৱা উচিত। শৰীৰক দিনে প্ৰায় ২৫ ৰ পৰা ৪০ গ্ৰাম ফাইবাৰৰ প্ৰয়োজন। যদি আপুনি দিনে 3-4 টা বাদাম খায়, ই আপোনাৰ শৰীৰত ফাইবাৰৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰে। অত্যাধিক খোৱাৰ ফলত পেটৰ সমস্যা যেনে - কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু পেট ফুলা লক্ষণ হ'ব পাৰে। অত্যাধিক বাদাম খালে ব্লোটিংয়েৰ সমস্যাও হ'ব পাৰে।

3. যদি আপুনি অন্য ঔষধ গ্ৰহণ কৰি আছে, তেন্তে আপুনি বাদাম গ্ৰহণ কৰাত বিশেষ সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিব। আচলতে, বাদামত যথেষ্ট মেগনেছিয়াম থাকে। 3-4 বাদামত 0.6 মিলিগ্ৰাম মেগনেছিয়াম থাকে। আপোনাৰ শৰীৰক প্ৰতিদিনে 1.8 ৰ পৰা 2.3 মিলিগ্ৰাম মেগনেছিয়ামৰ প্ৰয়োজন। যদি আপুনি তাতকৈ অধিক বাদাম খায়, তেতিয়া আপোনাৰ ঔষধৰ ওপৰত প্ৰভাৱিত হ'ব পাৰে। তেজত উচ্চ স্তৰৰ মেগনেছিয়ামএ এণ্টি-এচিড, লেচেটিভ, ৰক্তচাপ আৰু বহুতো এণ্টিবায়টিক আৰু এণ্টি-চাইকোটিক ঔষধ প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে।

4. বাদাম সাধাৰণতে ভিটামিন E ৰে সমৃদ্ধ হয়। অত্যাধিক খোৱাৰ ফলত শৰীৰত ভিটামিনৰ অত্যাধিক হ'ব পাৰে। ভিটামিন E চুলি আৰু ছালৰ বাবে ভাল। ই এণ্টিঅক্সিডেণ্ট সুৰক্ষা কৰে। 3-4 টা বাদামে আপোনাক 7.4 মিলিগ্ৰাম ভিটামিন E দিব পাৰে। যদি তাতকৈ অধিক হয়, ই শৰীৰৰ বাবে বেয়া হ'ব পাৰে।

5. বাদামে ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। অৱশ্যে, ইয়াত যথেষ্ট কেলৰি আৰু চৰ্বি থাকে। 3-4 বাদাম 168 কেলৰি আৰু 14 গ্ৰাম চৰ্বি পাব পাৰি। যদি আপুনি প্ৰতিদিনে এমুঠি বাদাম খায়, আপুনি 500 তকৈ অধিক কেলৰি আৰু 40-50 গ্ৰাম চৰ্বি খাই আছে। ফলস্বৰূপে, যদি আপুনি ওজন হ্ৰাস কৰিব বিচাৰে, অলপ বাদামহে খাব।

গ্রীণ চাহ( Green Tea) নে কলা চাহ (Black Tea): কোনটো বেছি স্বাস্থ্যকৰ ?

Krishi jagran assam Eating Nuts Nuts nutrition Nuts for health

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.