Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

গাঁও বা ক্ষুদ্র চহৰ অঞ্চলত কৰিব পৰা কেইটামান লাভজনক ব্যৱসায়িক ধাৰনা (Most profitable business ideas in rural areas)

Sunday, 11 April 2021 07:22 PM
Most profitable business ideas in rural areas

Most profitable business ideas in rural areas

   আপুনি গ্ৰাম্য অঞ্চলত বাস কৰে নেকি? বা আপুনি স্বাৱলম্বিতাৰ কোনো পথ বিচাৰি পোৱা নাই? তেনেহ'লে আপোনাৰ অঞ্চলত আৰম্ভ কৰক এইসমূহ ক্ষুদ্র ব্যৱসায়। যিসমূহৰ পৰা আপুনি মাহিলী যথেষ্ট ধন উপার্জন কৰিব পাৰিব। এই ব্যৱসায়সমূহ আৰম্ভ কৰিবলে আপোনাৰ এটা অন্যতম সুবিধা হৈছে গাঁৱত ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ, আপোনাক বেছি বিনিয়োগ, যথেষ্ট কাগজপত্ৰ বা নিয়ম-কানুনৰ মাজেৰে যোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই। তাৰোপৰি এই সৰু ব্যৱসায়বোৰে আপোনাক বহুত ভাল উপাৰ্জন দিব পাৰে। গতিকে, কিছুমান লাভজনক ব্যৱসায়িক ধাৰণা জানো আহক -

গাওঁবোৰত কি ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰি?

   গাওঁ আৰু সৰু চহৰবোৰৰ বাবে 10 টা আটাইতকৈ লাভজনক আৰু সফল ব্যৱসায়িক ধাৰনা সম্বন্ধে তলত দাঙি ধৰা হল।

1. ক্ষুদ্ৰ আচবাব নির্মান

ক্ষুদ্ৰ পৰিমাণৰ নিৰ্মাণ ব্যৱসায়ত বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ সামগ্ৰী যেনে ডিচপোজেবল পেপাৰ প্লেট, কাপ, কাগজৰ মোনা আদি অন্তর্ভুক্ত কৰিব পাৰে। এইটো উল্লেখ কৰিব লাগিব যে বজাৰত ডিচপোজেবল সামগ্ৰীৰ উচ্চ চাহিদা আছে আৰু এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ প্ৰয়োজনীয় বিনিয়োগ বেছি নহয়।

2. গাখীৰ বিক্রী কেন্দ্ৰ

  গাখীৰ কেন্দ্ৰ এটা খুলিবলৈ, আপুনি দুগ্ধপাম এখনৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব লাগিব। গাখীৰ কেন্দ্ৰবোৰে সাধাৰণতে গাওঁবাসীৰ পৰা গাখীৰ সংগ্ৰহ কৰে আৰু ইয়াক দুগ্ধপামত বিক্ৰী কৰে। ব্যৱসায় এটা আৰম্ভ কৰিবলৈ তেওঁলোকক কেৱল কেইটামান সঁজুলি যেনে ওজন যন্ত্ৰ, বিলিং ছফ্টৱেৰ আদিৰ প্ৰয়োজন। যিহেতু গাওঁবোৰত ম'হ আৰু গৰু পালন কৰাটো সচৰাচৰ হয়, গাখীৰ কেন্দ্ৰবোৰে ভাল লাভ উপার্জন কৰিব পাৰে।

3. গেলামাল দোকান

  এইটো এটা ব্যৱসায়িক বিকল্প যিটো সমাজৰ প্ৰায় প্ৰতিটো শ্ৰেণীৰ লোকে কৰিব পাৰে। সমাজৰ প্ৰতিটো পৰিয়ালক নিতৌ গ্ৰোচাৰী সামগ্ৰীৰ প্ৰয়োজন। সেয়েহে, 'গ্ৰোচাৰী' দোকান খোলাটো ভাৰতৰ আটাইতকৈ সৰল ব্যৱসায়বোৰৰ ভিতৰত এটা। আপোনাক কেৱল এটা নিজা বা ভাড়াৰ বহল ৰূমৰ প্রয়োজন হব আৰু সামগ্ৰী কিনিবলৈ প্রথমতে কিছু প্রাথমিক বিনেয়োগ। 

4. ফল আৰু পাচলি ভেণ্ডিং দোকান

  এইটো আন এটা সহজ আৰু আটাইতকৈ চাহিদা থকা ব্যৱসায়, যাক গাওঁবোৰত আৰম্ভ কৰিব পাৰি। ইয়াক আৰম্ভ কৰিবলৈ, পোনপটীয়াকৈ পাইকাৰী বজাৰলৈ যাওঁক আৰু কম মূল্যত পাচলি আৰু ফল ক্ৰয় কৰক আৰু তুলনামূলকভাৱে অধিক মূল্যত বিক্ৰী কৰি লাভ অৰ্জন কৰক।

5. ইলেক্ট্ৰনিক্স, ম'বাইল আৰু আনুষঙ্গিক দোকান

  আপুনি আপোনাৰ গাঁৱত এটা ইলেক্ট্ৰনিক্স দোকান খোলাৰ আৰু ভাল লাভ অৰ্জন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিব পাৰে। বর্তমান সমযত মোবাইল ফোন যথেষ্ট জনপ্রিয় হৈ পৰছে৷ এতিয়া যেন মোবাইল অবিহনে এটা পলো জীয়াই অসম্ভৱ হৈ পৰিছে। গতিকে নিশ্চিতৰূপে ইয়াৰ চাহিদা যে যথেষ্ট আছে সহজে অনুমীয়৷

6. সাৰ আৰু বীজ সংৰক্ষণ দোকান

   গাঁৱত বাস কৰা কৃষকসকলে কৃষিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে আৰু ভাল শস্য উৎপাদনৰ বাবে তেওঁলোকক বীজ আৰু সাৰৰ প্ৰয়োজন সেয়েহে সাৰ আৰু বীজ সংৰক্ষণ দোকান খোলাটো এটা ভাল ব্যৱসায় হব পাৰে। এই ব্যৱসায়ৰ বাবে বৃহৎ বিনিয়োগৰ প্ৰয়োজন নাই। আপুনি কেৱল কিছুমান ভাল মানদণ্ডৰ সাৰ আৰু বীজ কিনিব লাগিব আৰু এই ব্যৱসায়টো চলাবলৈ ভাড়াত বা নিজৰ দোকান এখন থাকিব লাগিব।

7. কাপোৰৰ দোকান

  কাপোৰ হৈছে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বস্তু যিটো আমাৰ সকলোকে প্ৰয়োজন সেয়েহে যদি আপুনি আপোনাৰ গাঁৱত এখন কাপোৰৰ দোকান খোলে, য'ত আধুনিক আৰু ভাল কাপোৰ থাকিব তেনেহ'লে ই নিশ্চয় সফল হ'ব। ইয়াৰ বাবে আপুনি পোছাক সৰবৰাহকাৰীবিলাক যোগাযোগ কৰিব লাগিব যিয়ে কমিছনৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি বিভিন্ন ধৰণৰ কাপোৰ আপোনাক বিক্রী কৰিব দিব। যিহেতু গাওঁবোৰৰ মানুহে সঘনাই চহৰলৈ ভ্ৰমণ নকৰে তেওঁলোকে নিকটতম কাপোৰৰ দোকানৰ পৰা ক্ৰয় কৰিব।

8. ঘৰে ঘৰে খোৱা পানীৰ যোগান

  সকলোকে পৰিষ্কাৰ খোৱা পানীৰ প্ৰয়োজন। আন্তঃগাঁথনি আৰু পানী শোধন প্ৰকল্পৰ অভাৱৰ বাবে ভাৰতৰ বহুতো গাওঁ এতিয়াও ইয়াৰ পৰা বঞ্চিত হৈ আছে। আপুনি টিউব কুঁৱা / হেণ্ড পাম্পৰ পৰা বিশুদ্ধ পানী ডাঙৰ কেনত সংৰক্ষণ কৰিব পাৰে আৰু তাৰ পিছত গাওঁবাসীসকলক তেওঁলোকৰ দুৱাৰমুখত যোগান ধৰিব পাৰে। আপুনি সেইবোৰ প্ৰতি জাৰ বা প্ৰতি কেনত চার্জ কৰিব পাৰে। এই ব্যৱসায়ত আপোনাক আন ব্যৱসায়ৰ তুলনাত বহুত কম বিনিয়োগৰ প্ৰয়োজন হব।

9. সংহত মাছ আৰু হাঁহ পালন

  মাছৰ পুখুৰীৰ সৈতে হাঁহবোৰ একেলগে ৰখাটো মাছৰ বহুসংস্কৃতি পদ্ধতিৰ সৈতে নিখুঁতভাৱে খাপ খায়। এই ব্যৱসায়িক ধাৰণাটোৰ সৈতে আগবাঢ়িবলৈ, আপোনাক পুখুৰী আদিৰ দৰে জলাশয়ৰ প্ৰয়োজন।

10. পাটৰ মোনা নিৰ্মাণ

  আপুনি জানিব পাৰে যে পাট হৈছে এক জৈৱ-পচনশীল পৰিৱেশ-অনুকূল কাপোৰ সেয়েহে পাটেৰে তৈয়াৰ কৰা মোনাবোৰৰ বজাৰৰ চাহিদা আৰু ৰপ্তানি ক্ষমতা তুলনামূলকভাৱে ভাল। এক যুক্তিসঙ্গত যন্ত্ৰৰ দ্বাৰা, আপুনি আপোনাৰ গাঁৱত এটা পাটবেগ গোট আৰম্ভ কৰিব পাৰে।

   ওপৰত আলোচনা কৰা এইবোৰ আছিল কিছুমান লাভজনক ব্যৱসায়িক ধাৰণা, যাক আপুনি গ্ৰাম্য অঞ্চল বা গাওঁত আৰম্ভ কৰিব পাৰে। যদি আপোনাক কোনো নিৰ্দিষ্ট ব্যৱসায়ৰ তথ্যৰ প্ৰয়োজন হয় তেন্তে তলত কমেন্ট কৰি জনাব।

 

Bussiness ideas Rural bussiness ideas How to start profitable business in rural areas Low investment bussiness

Share your comments

More on this section

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.