Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

চোনালিকা ট্ৰেক্টৰে দেশৰ প্ৰথম ইলেক্ট্ৰিক ট্ৰেক্টৰ 'টাইগাৰ' মুকলি কৰে

Saturday, 26 December 2020 11:09 PM
Sonalika new tractor named 'Tiger'

Sonalika new tractor named 'Tiger'

২৫.৫ কিলোগ্ৰাম প্ৰাকৃতিক কুলিং কমপেক্ট বেটাৰিৰ দ্বাৰা চালিত ছোনালিকা ট্ৰেক্টৰসকলে বুধবাৰে দেশৰ প্ৰথম ইলেক্ট্ৰিক ট্ৰেক্টৰ 'টাইগাৰ' মুকলি কৰে, যাৰ দাম হৈছে মাত্র 5.99 লাখ টকা (এক্স-শ্বোৰূম) ৷ যিটো অন্য ডিজেল ট্ৰেক্টৰৰ তুলনাত বহু কম।

    ইতিমধ্যে চোনালিকাই অনলাইন মাধ্যমেৰে বুকিং খোলা দিছে ৷ ট্ৰেন্সমিচনৰ সৈতে সজ্জিত, পথাৰত চলাব পৰা ইলেকট্রনিক ট্ৰেক্টৰ খনে 24.93 কিলোমিটাৰ প্রতি ঘণ্টাত গতি কৰিব পাৰে আৰু দুই টন বোজা কঢ়িযাব পৰা ক্ষমতা আছে লগতে আঠ ঘণ্টা বেটাৰী বেকআপ আগবঢ়াব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয় , কোম্পানীটোৱে এক দ্ৰুত চাৰ্জিং প্ৰণালী আগবঢ়াইছে যে বেটেৰীটো মাত্ৰ চাৰি ঘণ্টাৰ ভিতৰত ফুলচাৰ্জ কৰিব পাৰি।

     "প্ৰতিজন ভাৰতীয় কৃষকক কৃষি উৎপাদনশীলতা আৰু লাভালাভ বৃদ্ধিৰ বাবে নিৰন্তৰ প্ৰযুক্তিগত বিকাশ প্ৰদান কৰাৰ প্ৰতি আমাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি টাইগাৰ ইলেক্ট্ৰিকৰ চেষ্টা সদায় আছে , য'ত আমি কৃষি যান্ত্ৰিককৰণ প্ৰযুক্তিত বিশ্বব্যাপী মানদণ্ডৰ সৈতে সামঞ্জাস্য ৰাখি কৃষিখণ্ডত ব্যৱধান হ্ৰাস কৰিছোঁ," মুকল কৰা সময়ত চোনালিকা গোটৰ কাৰ্যবাহী নিৰ্দেশক ৰমন মিট্টালে এইদৰে কয়।

     ইউৰোপত ডিজাইন কৰা, টাইগাৰ ইলেক্ট্ৰিক হোছিয়াৰপুৰ (পঞ্জাৱ)ত ছোনালিকাৰ সমন্বিত ট্ৰেক্টৰ নিৰ্মাণ কেন্দ্রত নিৰ্মাণ কৰা হব বুলি কোম্পানীটোৱে কয়।

      কৃষকৰ ব্যৱহাৰত কোনো অসুবিধা সৃষ্টি নোহোৱাকৈ সকলো ব্যৱস্থা গ্রহণ টাইগাৰ ইলেক্ট্ৰিক ট্ৰেক্টৰখন নিৰ্মাণ কৰা হব আৰু আমি এক নিৰ্গমণ-মুক্ত, প্রদূষণমুক্ত সেউজীয়াৰ ভবিষ্যতৰ দিশে অগ্ৰসৰ হৈছো। টাইগাৰ ইলেক্ট্ৰিক চলাবলে বর্তমান চাল থকা নিয়মীয়া ট্ৰেক্টৰ সমুহৰ দৰে থাকিব, কোনো পৃথক নহয় আৰু যাৰ ফলত ইন্ধনৰ ব্যয় হ্ৰাসে কৃষকৰ কাৰনে এক অনুকূল কৰি তুলিছে," মিট্টালে কয়।

     তেওঁ লগতে উল্লেখ কৰে যে টাইগাৰ ইলেক্ট্ৰিকত একেই বিশ্বব্যাপী প্ৰযুক্তি আছে যাক ইউৰোপীয় আৰু আমেৰিকান কৃষকসকলক আগবঢ়োৱা হয়, 

     পাৰম্পৰিকভাৱে ব্যৱহৃত ডিজেলৰ বিপৰীতে বহুগুনে ব্যয় সংকোন কৰিব আৰু ই-ট্ৰেক্টৰটো এক অ-কলা IP67 অনুসৰণকাৰী 25.5 kW প্ৰাকৃতিক কুলিং কমপেক্ট বেটাৰিৰ দ্বাৰা চালিত, কোম্পানীটোৱে কয়।

     তাৰোপৰি ট্রেক্টৰখনত জাৰ্মান ডিজাইন কৰা শক্তি দক্ষ ইট্ৰেক মটৰে উচ্চ শক্তিৰ ঘনত্ব আৰু উচ্চ শিখৰ টৰ্ক প্ৰদান কৰে আৰু অনুকূল প্ৰদৰ্শনৰ বাবে শূন্য আৰ.পি.এম ড্ৰপ প্ৰদান কৰে, 

      "চোনালিকাৰ পথাৰত চলাব পৰা এই টাইগাৰ ইলেক্ট্ৰিক ট্ৰেক্টৰে এক সেউজীয়া ভৱিষ্যতৰ দিশে ভাৰতক এখোজ আগবঢ়াই দিছে আৰু 2030 চনৰ ভিতৰত ভাৰত চৰকাৰৰ ইভি আৰম্ভ কৰাৰ উচ্চাকাংক্ষিত প্ৰচেষ্টাৰ সৈতে শাৰীত থকাটো আমাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি," মিট্টালে এইদৰে কয় ৷

Sonalika tractor Electric tractor First electric tractor Tractor assam

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.