Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

PM Kisan FPO Yojana: চৰকাৰে কৃষকসকলক 15 লাখ টকাৰ আর্থিক সাহার্য্য আগবঢ়াব, শীঘ্রেই কৰক আবেদন

Thursday, 30 September 2021 11:18 PM
PM Kisan FPO Yojana 2021

PM Kisan FPO Yojana 2021

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ এফপিঅ' যোজনাঃ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কৃষকসকলক বিত্তীয় সাহায্য প্ৰদান ৰখাৰ বাবে নিৰন্তৰ চেষ্টা কৰি আছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central Government) পুনৰ এবাৰ কৃষকসকলৰ বাবে আঁচনি এখন আনিছে। চৰকাৰে কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধিৰ বাবে নতুন কৃষি বিধেয়ক অনাৰ প্ৰস্তুতি চলাই আছে। আৰু ইয়াৰ অধীনত চৰকাৰে কৃষকসকলক ১৫ লাখ টকা দিয়াৰ আঁচনি যুগুত কৰিছে। এই পৰিকল্পনাৰ বিষয়ে জানো আহক।

15 লাখ কেনেকৈ পাব

চৰকাৰে পিএম কিষাণ এফপিঅ' আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। আঁচনিখনৰ অধীনত, প্ৰাক্তন উৎপাদক সংগঠনক 15 লাখ টকা প্ৰদান কৰা হ'ব। নতুন কৃষি ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিবলৈ সমগ্ৰ দেশৰ কৃষকসকলক চৰকাৰৰ পৰা বিত্তীয় সাহায্য প্ৰদান কৰা হ'ব। এই আঁচনিৰ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ, 11 জন কৃষকে এক সংগঠন বা কোম্পানী গঠন কৰিবলৈ একত্ৰিত হ'ব লাগিব। ই কৃষকসকলৰ বাবে কৃষি সঁজুলি বা সাৰ, বীজ বা ঔষধ ক্ৰয় কৰাটো সহজ কৰি তুলিব।

আঁচনিখনৰ উদ্দেশ্যসমূহ

চৰকাৰে কৃষকসকলক পোনপটীয়াকৈ লাভান্বিত কৰিবলৈ নিৰন্তৰ এটা আঁচনি প্ৰৱৰ্তন কৰি আছে। এই আঁচনিখন কেৱল কৃষকসকলক পোনপটীয়াকৈ লাভান্বিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰা হৈছে। এইটোৱে কৃষকসকলক কোনো দালাল বা মহাজনলৈ যোৱাত বাধা দিব। এই আঁচনিৰ অধীনত, কৃষকসকলক তিনি বছৰৰ ভিতৰত কিস্তিত পৰিশোধ কৰা হ'ব। ২০২৪ চনৰ ভিতৰত চৰকাৰে ৬৮.৮৫ কোটি টকা ব্যয় কৰিব।

এনেদৰে প্ৰয়োগ কৰক

কৃষকসকলে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ এফপিঅ' আঁচনিৰ লাভালাভ ৰখাৰ বাবে অলপ অপেক্ষা কৰিব লাগিব। দৰাচলতে, চৰকাৰে এতিয়ালৈকে পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰা নাই। পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ হোৱাৰ লগে লগে, আপুনি আবেদন কৰিব পাৰে। চৰকাৰৰ মতে, ইয়াৰ বাবে শীঘ্ৰেই এক জাননী জাৰী কৰা হ'ব।

Pm kisan FPO yojana Farming news assam Krishi Jagran Assam Central govt schemes

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.