Krishi Jagran Assam
Menu Close Menu

নৱ প্ৰজন্মৰ বাবে আদৰ্শ পদুম চন্দ্ৰ শইকীয়া

Wednesday, 17 July 2019 10:58 PM

চাকৰিৰপৰা অৱসৰ গ্ৰহণৰ পিছৰ অধিকাংশ লোকেই অলস আৰু আৰামপ্ৰিয় জীৱন কটাব বিচাৰে। কিন্তু নগাঁও জিলাৰ ননৈ দেউৰী গাঁৱৰ ভাৰতীয় সৈতে বাহিনীৰ এজন অৱসৰপ্ৰাপ্ত জোৱানে বৰ্তমান কৃষিকৰ্মৰ লগত জড়িত হৈস্ব-নিৰ্ভৰশীল হৈ আনক আদৰ্শ দেখুৱাইছে।

‘কৰ্মই ধৰ্ম’- এই বাক্যশাৰীকেই সাৰোগত কৰি কৃষিকৰ্মত নিয়োজিত এই অৱসৰপ্ৰাপ্ত সেনা জোৱানজনৰ নাম হৈছে পদুম চন্দ্ৰ শইকীয়া। তেওঁ ধান খেতিৰ লগতে বিভিন্ন ৰবি শস্যৰ খেতি, ২০০০ জোপা জাহাজী কলৰ খেতি, ৩ বিঘা মাটিৰে সমৃদ্ধ পুখুৰীত মীন পাম, ১৫০০ শ টা ব্ৰয়লাৰ মুৰ্গীৰ ফাৰ্ম আৰু ৭-৮ জনী জাৰ্ছি গৰুৰ ফাৰ্মৰ জৰিয়তে বছৰি ৬ লাখৰপৰা ৮ লাখ টকালৈকে উপাৰ্জন কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।

উল্লেখ্য যে সাম্প্ৰতিক সময়ত অসমত নিয়োগৰ বিশেষ সুবিধা নথকা কাৰণে মাত্ৰ ১০-১২ হাজাৰ টকা দৰমহা লাভৰ বাবেই ৰাজ্যৰ বাহিৰলৈ ঢাপলি মেলা হাজাৰ হাজাৰ নিবনুৱা যুৱক-যুৱতীক পদুম চন্দ্ৰ শইকীয়াই আদৰ্শ দেখুৱাইছে।

২০০৫ চনত ভাৰতীয় সৈন্য বাহিনীৰপৰা অৱসৰ গ্ৰহণ কৰা পদুমচন্দ্ৰ শইকীয়াই তেতিয়াৰপৰাই নিজৰ প্ৰায় ১৫ বিঘা মাটিত ধানৰ উপৰি কুঁহিয়াৰ, সৰিয়হ, মগুমাহ-মাটিমাহৰ খেতি কৰি আহিছে।

তদুপৰি বিভিন্ন ৰবি শস্য, যেনে-

*ফুলকবি,

*বন্ধাকবি,

*পেপচিকাম,

*ব্ৰ’কলি,

*বিলাহী,

*বেঙেনা,

*ভেণ্ডী,

*গাজৰ,

*আলু,

*পিঁয়াজ,

*লেচেৰা,

*ধনীয়া,

*জিকা,

*কোমোৰা,

*জলকীয়া আদিৰ খেতিও তেওঁ কৰি আহিছে।

তদুপৰি এইবছৰ তেওঁ নিজ গাঁৱৰে গাঁওবুঢ়াৰপৰা লীজত লোৱা প্ৰায় চাৰি বিঘা মাটিত ২০০০ জোপা জাহাজী কলৰ পুলি ৰোপণ কৰি অঞ্চলটোৰ খেতিয়কসকলক কল খেতিক বিজ্ঞানসন্মতভাৱে কেনেকৈ ব্যৱসায়িক ৰূপ দিব পাৰি সেই বিষয়ে শিক্ষা দিছে। উল্লেখ্য যে বৃহত্তৰ ননৈ অঞ্চলত ব্যৱসায়িকভিত্তিত কল খেতি কৰা দেখা পোৱা নাযায়। যিহেতু কল খেতিত খৰচৰ মাত্ৰা বেছি, সেয়ে নগাঁৱত বিশেষকৈ জাহাজী কলৰ উৎপাদন বৰ সীমিত।

ঔষধি গুণসম্পন্ন জাহাজী কলৰ চাহিদা যথেষ্ট বেছি যদিও বৰ্তমান নগাঁৱত ব্যৱহায়িক ভিত্তিত কল খেতি কৰা কৃষক তেনেই তাকৰ। তথাপি আদৰ্শ কৃষকৰূপে অঞ্চলটোত নাম থকা পদুম চন্দ্ৰ শইকীয়াই কোনো চৰকাৰী সাহায্য লাভ নকৰাকৈ সম্পূৰ্ণ নিজা প্ৰচেষ্টাৰে এইদৰে কল খেতিকে ধৰি বিভিন্ন খেতি কৰি গৈছে।

‘দৈনিক অসম’ৰ আগত শইকীয়াই কয় যে তেওঁক এই সকলো ধৰণৰ কৃষিকৰ্মত সহায় কৰাৰ উপৰি দিহা-পৰামৰ্শ, অনুপ্ৰেৰণা দিয়াৰ মূলতে আছে তেওঁৰ পত্নী জোনমণি শইকীয়া। পত্নীৰ সাহস, উৎসাহ, অনুপ্ৰেৰণা নোহোৱা হ’লে হয়তো তেওঁ এজন সফল কৃষক হ’ব নোৱাৰিলেহেঁতেন। শইকীয়াই জনোৱা মতে, চৰকাৰৰ কৃষি বিভাগৰপৰা উদ্যান শস্য, ৰবি শস্যৰ বাবে নিবনুৱা যুৱক-যুৱতীসকলে আকৰ্ষণ কৰিব পৰাকৈ ফলপ্ৰসূ আঁচনি যুগুত কৰিলে যুৱক-যুৱতীসকলে সফলতা লাভ কৰাৰ প্ৰচুৰ সম্ভাৱনা আছে।

আনহাতে, আত্মসহায়ক গোটসমূহক ৰবি, উদ্যান শস্যৰ বাবে কম পৰিমাণৰ সুদৰ ঋণ প্ৰদানৰ ব্যৱস্থা কৰিলে বহু শিক্ষিত যুৱক-যুৱতী কৃষিকৰ্মৰ প্ৰতি আগ্ৰহী হ’ব পাৰিব বুলি শইকীয়াই অভিমত ব্যক্ত কৰে।

                                                                                                      লেখক: চন্দনজ্যোতি বৰা(দৈনিক অসম)

Padum Chandra Saikia : idle for the youth

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2019 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.