Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

কামৰূপ মেট্ৰ' জিলা প্ৰশাসনৰ 'নাছা মুক্তি ভাৰত' অভিযান

Thursday, 13 January 2022 12:50 PM
Initiative  for Nasha Mukta Bharat Abhiyan by district administration

Initiative for Nasha Mukta Bharat Abhiyan by district administration

স্বামী বিবেকানন্দৰ জন্ম জয়ন্তীৰ ২৫ তম ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ দিৱস উপলক্ষে সমাজ কল্যাণ বিভাগৰ সহযোগত কামৰূপ মেট্ৰ'ৰ জিলা প্ৰশাসনে বুধবাৰে গুৱাহাটীত 'নিছা মুক্ত ভাৰত' নামৰ এটা অভিযান আৰম্ভ কৰে । এই অভিযানৰ অৰ্য হৈছে ভাৰতক  ড্ৰাগছমুক্ত দেশ হিচাপে গঢ়ি তোলা ।

টুইটযোগে কামৰূপ মেট্ৰ'পলিটান জিলা প্ৰশাসনে এইটো নিশ্চিত কৰি কয় যে-'' ৰাষ্ট্ৰীয় যুৱ দিৱস উপলক্ষে জিলা প্ৰশাসন কামৰূপ (M) আৰু সমাজ কল্যাণ বিভাগে এডিচি ৰ শ্ৰীমতী এছ কাকোটি আৰু অন্যান্য বিষয়াসকলৰ উপস্থিতিত নিচা মুক্তি ভাৰত অভিযান আৰম্ভ কৰে । নিচামুক্ত অভিযানৰ প্ৰচাৰৰ বাবে এটা থীম গানো মুকলি কৰা হয় বুলি  জিলা প্ৰশাসনে জানিবলৈ দিয়ে  ।

 স্বামী বিবেকানন্দই এখন সু-বিকশিত ৰাষ্ট্ৰ গঢ়ি তোলাত ভাৰতীয় যুৱক-যুৱতীসকলৰ ওপৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলাইছিল আৰু এতিয়াও লাখ লাখ ভাৰতীয় যুৱক-যুৱতীৰ অনুপ্ৰেৰণা হিচাপে স্মৰণ কৰা হয় । নিচা মুক্তি ভাৰত অভিযান (NMB) বা ড্ৰাগমুক্ত ভাৰত হৈছে এক অভিযান যাৰ উদ্দেশ্য হৈছে ভাৰতীয় সমাজত ড্ৰাগছৰ আসক্তিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ভাবুকি আঁতৰ কৰা । এই অভিযানৰ মূল উদ্দেশ্য হৈছে জনসাধাৰণৰ মাজত ড্ৰাগছৰ অপব্যৱহাৰ সম্পৰ্কীয় জ্ঞান ৰক্ষা কৰা ।

Nasha Mukta Bharat Abhiyan in Guwahati

Nasha Mukta Bharat Abhiyan in Guwahati

যিহেতু, ভাৰতৰ সামাজিক ন্যায় আৰু সশক্তিকৰণ মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা ১৫ আগষ্ট ২০২০ তাৰিখে ইয়াৰ আৰম্ভণি কৰা হৈছিল । ভাৰতৰ বিভিন্ন ৰাজ্যত এই অভিযান আৰম্ভ কৰা হৈছে। সামাজিক ন্যায় আৰু সশক্তিকৰণ মন্ত্ৰালয় হৈছে ঔষধৰ চাহিদা হ্ৰাসৰ বাবে নোডেল মন্ত্ৰালয় যি ক্ষতিকাৰক ঔষধৰ ব্যৱহাৰ প্ৰতিহত কৰাত কাম কৰে।

উল্লেখ্য যে, পূব খাচী পাহাৰৰ জিলা প্ৰশাসন আৰু জিলা সমাজ কল্যাণ কাৰ্যালয়ে সমাজৰ ক্ষতি কৰা ড্ৰাগস সম্পৰ্কীয় সমস্যাবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ ২০২০ চনৰ অক্টোবৰ মাহত এই অভিযান আৰম্ভ কৰিছিল।

লগতে পঢ়কঃ ভাল খবৰ! মে ২০২২ৰ আগতে শিক্ষা বিভাগৰ ১২০০ খালী পদ পূৰণ কৰিব চৰকাৰে

Nasha mukta Bharat Abhiyan Drugs Guwahati

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.