Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

মহাকাশত NASA ই গড়িলে ইতিহাস! অলপতে NASAৰ মহাকাশচাৰীয়ে মহাকাশত অংকুৰণ ঘটালে দুবিধ উদ্ভিদৰ

Saturday, 08 May 2021 07:31 PM
NASA Successfully planted on space

NASA Successfully planted on space

    নাছাৰ অভিযান ৬৪ (NASA’s Expedition 64 )ৰ সদস্য মাইকেল হপকিন্সে (Michael Hopkins) মহাকাশত দুবিধ শস্য উৎপাদন কৰিব সক্ষম হৈছে যাৰ নাম 'অমৰা' সৰিয়হ (‘Amara’ mustard), আৰু আগতে খেতি কৰা শস্য, 'এক্সট্ৰা ডৱাৰ্ফ' পাক চোই (‘Extra Dwarf’ pak choi)। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ গৱেষণা সংস্থা NASA ই দাবী কৰিছে যে এই দুইবিধ উদ্ভিদ মহাকাশত ৬৪ দিনৰ বাবে ৰোপন কৰা হৈছিল, যিবোৰ ষ্টেচনত গজা আটাইতকৈ দীঘল শাক। লগতে কোৱা হৈছে পাক চোই ইমান দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে বাঢ়িছিল যে ই ইয়াৰ প্ৰজনন চক্ৰৰ অংশ হিচাপে ফুলিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। চিহ্নটো গ্ৰহণৰ ক্ষেত্ৰত হপকিন্সৰ প্ৰচেষ্টাত উদ্ভিদৰ ফুলৰ পৰাগ-সংযোগৰ বাবে এডাল সৰু পেইণ্টব্ৰাছ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

    চাৰিবিধ উদ্ভিদৰ পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাৰ ওপৰত মহাকাশ শস্য উৎপাদন প্ৰকল্পৰ বিজ্ঞানী আৰু বিজ্ঞানৰ নেতৃত্ব তৈয়াৰ কৰা মেট ৰোমিনে (Matt Romeyn) মঙলবাৰে এক বিবৃতিত কয়, "মই আচৰিত হোৱা নাছিলো যে তেওঁ উদ্ভিদবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে পৰাগ হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ এই পথটো বাছনি কৰিছিলো কিয়নো তেওঁ সদায়েই জড়িত থাকিব বিচাৰিছিল"। তেওঁ লগতে কয়, "তেওঁ পেইণ্টব্ৰাছ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত, আমি উচ্চ বীজ উৎপাদনৰ হাৰ দেখিছিলো।"

আৰু পঢ়ক- SBI. ক্লাৰ্ক নিযুক্তি 2021: পঞ্জীয়ন আৰম্ভ হৈছে; পদৰ সংখ্যা 5000 (SBI Clerk Recruitment 2021: Registration Starts; Important Details and Direct Link to Apply Inside)

    হপকিন্সে পাক চোই ছাইড ডিশ্ব হিচাপে খাইছিল, পাতবোৰ খালী টৰ্টিলা পেকেজত মেৰিনেট কৰা হৈছিল। তেওঁ চয়া চছ আৰু নহৰু যোগ দিছিল, আৰু ইয়াক ২০ৰ পৰা ৩০ মিনিটৰ বাবে এটা সৰু ফুড ৱাৰ্মাৰত ৰাখিছিল, নাছাই এইটো অফিচিয়েল পোষ্টটো শ্বেয়াৰ কৰিছিল। উল্লেখ্য যে চিকেন, চয়া চছ আৰু বালচেমিক ভিনেগাৰৰ দৰে উপাদান যোগ দি অমৰা সৰিয়হ "lettuce wrapৰ দৰে" উপভোগ কৰি আহিছে," হপকিন্সে বৰ্ণনা কৰি কয়।

    মহাকাশত উৎপন্ন হোৱা অমৰা সৰিয়হৰ নমুনা লোৱাৰ পিছত তেওঁ পৰীক্ষাটোত লিখিছিল, "সুস্বাদু, লগতে গাঁথনি বা ক্ৰাঞ্চ।"

যদিও মহাকাশচাৰীসকলৰ পূৰ্ব-পেকেট যুক্ত খাদ্যই বিভিন্নতা আৰু পুষ্টি প্ৰদান কৰে, সতেজ শস্যই এক আকৰ্ষণীয় সংযোজন প্ৰদান কৰে। হপকিন্সে কৈছিল যে উদ্ভিদবোৰ বহুত প্ৰশংসিত "পৃথিৱীৰ সৈতে সংযোগ" আছিল আৰু সেই সংযোগটো হৈছে তেওঁ তেওঁৰ ব্যক্তিগত সময়ক মহাকাশৰ মালি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰাৰ এটা কাৰণ ৷

আৰু পঢ়ক- আপোনাৰ Aadhar Card খন কেনেকৈ সুৰক্ষিত কৰি ৰাখিব; আপুনি ঘৰত বহিয়েই সহজে লক বা আনলক কৰিব পাৰে, জানক কেনেকৈ

    এই পৰীক্ষাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো ফলৰ শস্যৰ পৰাগ-সংযোগ প্ৰয়োজন হয়, আৰু কৰ্মচাৰীসকলে বুজিব লাগিব যে প্ৰক্ৰিয়াটোৱে মাইক্ৰ'গ্ৰেভিটিত কেনেদৰে কাম কৰে আৰু অৱশেষত, মাধ্যাকৰ্ষণ হ্ৰাস কৰে। Plant Habitat-04 পৰীক্ষাৰ অংশ হিচাপে, কেনেডি মহাকাশ কেন্দ্ৰই এই বছৰৰ শেষৰ ফালে মহাকাশ কেন্দ্ৰলৈ জালুকৰ বীজ প্ৰেৰণ কৰিব। জালুকৰ বীজবোৰ SpaceXৰ ২২ তম বাণিজ্যিক পুনৰ যোগান সেৱা অভিযানত পঠিওৱা হ’ব আৰু উন্নত উদ্ভিদ বাসস্থানত বৃদ্ধি হ'ব। নাছাই কৈছিল যে অহা বছৰ ভেজিৰ বাবে উন্নত মানৰ এটা বিলাহী প্রজাতিৰ সৈতে এটা VEG-05 পৰীক্ষাৰ পৰিকল্পনা কৰা হৈছে।

   কেনেডি মহাকাশ কেন্দ্ৰই এই বছৰৰ শেষৰ ফালে মহাকাশ কেন্দ্ৰলৈ জালুকৰ বীজ প্ৰেৰণ কৰিব। জালুকৰ বীজবোৰ SpaceXৰ ২২ তম বাণিজ্যিক পুনৰ যোগান সেৱা অভিযানত পঠিওৱা হ’ব আৰু উন্নত উদ্ভিদ বাসস্থানত বৃদ্ধি হ'ব।

আৰু পঢ়ক- এই ক'ৰনা মহামাৰীৰ সময়ত আৰম্ভ কৰক এই খেতি; মাত্ৰ ১৫ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰি প্রতিমাহে উপার্জন কৰক অতিকমেও৫০ হাজাৰ টকা 
Plant on space Nasa plants on space Assam news

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.