1. খবৰ

ক’ভিড-১৯ৰ বাবে বাতিল হ’ল ‘জোনবিল মেলা 2022’

KJ Staff
KJ Staff
Jonbeel Mela Cancel Due to Covid
Jonbeel Mela Cancel Due to Covid

ক’ভিড-১৯ পৰিস্থিতিৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি এই বছৰ অসমত প্ৰতি বছৰে আয়োজিত জোনবিল মেলা বাতিল কৰা হৈছে । যিহেতু ৰাজ্যখনত ক’ভিড পৰিস্থিতি অধিক অৱনতি হৈ আহিছে আৰু ক’ভিড পজিটিভ ঘটনাৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে, সেয়েহে, জোনবিল মেলাৰ আয়োজক সকলে মেলাখন বাতিল কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে ।

অৱশ্যে আয়োজকসকলে লগতে জনায় যে এইবাৰ যদিও জোনবিল মেলা নাথাকিব কিন্তু পৰম্পৰা অব্যাহত ৰাখিবলৈ প্ৰায় ১০০ ৰ পৰা ১৫০ জন লোকক বিনিময় ব্যৱস্থাত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হ'ব যিটো মেলাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ । ধন/নগদ ধন প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ আগতে বহু শতাব্দী ধৰি প্ৰচলিত বিনিময় প্ৰণালীটো সংৰক্ষণ কৰাৰ অনন্য ধাৰণাটোৰ বাবে জোনবিল মেলা বহুলভাৱে জনাজাত।

উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্য অসমত প্ৰতি বছৰে মেলাখন আয়োজন কৰা হয় আৰু সপ্তাহান্তৰ দিনৰ পৰা আৰম্ভ কৰি তিনিদিন ধৰি চলি থাকে। জোনবিল মেলা প্ৰধানকৈ প্ৰতি বছৰ জানুৱাৰী মাহত উদযাপন কৰা অসমৰ উৎসৱ মাঘ বিহুৰ সপ্তাহান্তৰ দিনা আৰম্ভ কৰা হয় । মেলাখন অসম আৰু মেঘালয় দুয়োখন ৰাজ্যতে বাস কৰা থলুৱা তিৱা সম্প্ৰদায়ৰ লোককসকলৰ মাজত পৰম্পৰা অনুসৰি বিভিন্ন বয় বস্তৰ আদান প্ৰদান হয় ।

অসমৰ মৰিগাঁও জিলাৰ জোনবিলত অৱস্থিত দয়াং বেলগুৰি নামৰ ঐতিহাসিক গুৰুত্বপূৰ্ণ স্থানত তিৱা ৰাইজে জোনবিল মেলাৰ আয়োজন কৰে । অঞ্চলটো গুৱাহাটী চহৰৰ পৰা ৩২ কিলোমিটাৰ দূৰত্ব আৰু মৰিগাঁৱৰ জাগীৰোডৰ পৰা ৩ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত আছে । ৩৭ নম্বৰৰ ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথটোৱে মেলাখনক সংযোগ কৰিছে । মেলাখন মানুহৰ মাজত বিনিময় ব্যৱস্থা অনুশীলনকৰাৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰম্পৰা হৈ পৰিছে যিটো বৰ্তমান সময়ত প্ৰচলিত নহয় । সেয়েহে জোনবিল মেলা হৈছে একমাত্ৰ অনুষ্ঠান য'ত আজিও বাৰ্টাৰ প্ৰণালী প্ৰচলিত হয়।

তিৱা জনজাতিৰ উপৰিও বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ লোকসকলে অসম আৰু মেঘালয়ৰ সীমান্ত অঞ্চলত বাস কৰা ৰভা, জৈন্তিয়া, খাচী আৰু কাৰ্বি লোকসকলে মেলালৈ যায় । তিনিদিনীয়া মেলাখনত বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ পৰম্পৰাগত আৰু সাংস্কৃতিক প্ৰদৰ্শন দেখা যায় আৰু মানুহে কেইবাটাও সতেজ উৎপাদিত সামগ্ৰী আৰু স্থানীয় কুকুৰা প্ৰদৰ্শন কৰে । জোনবিল মেলাত গোভা ৰজাৰ ভ্ৰমণে জনজাতীয় ৰজাসকলৰ গুৰুত্ব এতিয়াও দেখিবলৈ পোৱা যায় ।

লগতে পঢ়কঃ গাখীৰৰ পৰা জৈৱিক সাৰলৈ আমূলৰ সোণালী যাত্ৰা

English Summary: Jonbeel Mela 2022 cancelled due to covid-19

Like this article?

Hey! I am KJ Staff. Did you liked this article and have suggestions to improve this article? Mail me your suggestions and feedback.

Share your comments

Latest feeds

More News

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.