Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

ISRO ৰ নতুন অধ্যক্ষ প্ৰসিদ্ধ ৰকেট বিজ্ঞানী ড০ এছ সোমনাথ

Friday, 14 January 2022 03:36 PM
ISRO New Chairman Dr. S. Somnath

ISRO New Chairman Dr. S. Somnath

ৰকেট বিজ্ঞানী বিজ্ঞানী আৰু এজন ভাৰতীয় এৰোস্পেচ অভিযন্তা ড০ এছ সোমনাথক ভাৰতীয় মহাকাশ গৱেষণা সংস্থাৰ (ISRO) নতুন অধ্যক্ষ হিচাপে নিযুক্তি দিয়া হৈছে । উল্লেখ্য যে, ড০ এছ সোমনাথ কে শিৱানৰ উত্তৰাধিকাৰী কে শিৱানৰ উত্তৰাধিকাৰী, যি শুকুৰবাৰে জানুৱাৰীত তেওঁৰ কাৰ্যকাল সম্পূৰ্ণ কৰে ।

কেন্দ্ৰ চৰকাৰে বুধবাৰে এছ সোমনাথক মহাকাশ বিভাগৰ সচিব আৰু মহাকাশ আয়োগৰ অধ্যক্ষ হিচাপে নিযুক্তি দিয়ে । তেওঁৰ নতুন নিযুক্তি হৈছে পদত যোগদানৰ তাৰিখৰ পৰা তিনি বছৰৰ সম্মিলিত কাৰ্যকালৰ বাবে ।

ISRO নব নিযুক্ত অধ্যক্ষ ড০ এছ সোমনাথৰ বিষয়ে-

  • বৰ্তমান কেৰালা ৰাজ্যৰ ৰাজধানীত বিক্ৰম চাৰাভাই মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ (VSSC) সঞ্চালক, সোমনাথ ভাৰতীয় মহাকাশ খণ্ডৰ শীৰ্ষস্থান দখল কৰা চতুৰ্থ কেৰালাবাসী হ'ব।

  • শীৰ্ষ পদত অধিষ্ঠিত হোৱা পূৰ্বৱৰ্তী মালায়ালীসকল হৈছে কে. কস্তুৰিৰঙ্গন, জি.মাধৱন নায়াৰ, আৰু কে. ৰাধাকৃষ্ণণ

  • সোমনাথৰ নতুন নিযুক্তি পদত যোগদানৰ তাৰিখৰ পৰা তিনি বছৰৰ সম্মিলিত কাৰ্যকালৰ বাবে

  • ইছৰো পদানুক্ৰমত তেওঁৰ জ্যেষ্ঠতাৰ বাবে ২০১৯ চনত শীৰ্ষ কাৰ্যালয়ৰ পৰা ড০ এছ  সোমনাথৰ নাম মুকলি কৰা হৈছিল

  • ড০ সোমনাথে এৰ্নাকুলামৰ মহাৰাজা মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা প্ৰাক ডিগ্ৰী সম্পূৰ্ণ কৰে আৰু তিৰুৱন্তপুৰমৰ ওচৰৰ কোল্লামৰ টিকেএম অভিযান্ত্ৰিক মহাবিদ্যালয়ৰ পৰা মেকানিকেল ইঞ্জিনিয়াৰিং কৰে আৰু ১৯৮৫ চনত ইয়াত ভিএছএছচি কেন্দ্ৰত যোগদান কৰে

  • ড০ সোমনাথে পিছত ডায়নামিকছ এণ্ড কণ্ট্ৰোলত বিশেষজ্ঞতাৰ সৈতে বাংগালোৰৰ ইণ্ডিয়ান ইনষ্টিটিউট অৱ চাইন্সৰ পৰা এৰোস্পেচ ইঞ্জিনিয়াৰিংত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰে

  • ISRO ত সোমনাথ ইয়াৰ প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত পোলাৰ চেটেলাইট লঞ্চ ভেহিকেল (পিএছএলভি) প্ৰকল্পৰ সৈতে জড়িত আছিল

  • পিছত সোমনাথ ভিএছএছচিৰ সহযোগী সঞ্চালক আৰু লগতে ২০১০ চনত জিএছএলভি এমকে-৩ উৎক্ষেপণ বাহনৰ প্ৰকল্প সঞ্চালক হয় । তেওঁ ২০১৪ চনৰ নৱেম্বৰ লৈকে প্ৰপালচন এণ্ড স্পেচ অধ্যাদেশ সংস্থাৰ উপ সঞ্চালক আছিল

  • জুন ২০১৫ চনত, সোমনাথে তিৰুৱন্তপুৰমৰ ভালিয়ামালাত লিকুইড প্ৰপালচন চিষ্টেম চেণ্টাৰৰ (LPSC) সঞ্চালক হিচাপে দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰে আৰু জানুৱাৰী ২০১৮ লৈকে তাত সেৱা আগবঢ়ায়

লগতে পঢ়কঃ ISFR Report: দুটা বছৰত উত্তৰ-পূৰ্বাঞ্চলৰ ১০২০ বৰ্গ কিমি বনাঞ্চল হ্ৰাস

 

ISRO Scientist of India

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.