Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

আন্তৰ্জাতিক পটাছ প্ৰতিষ্ঠানে সৌৰাষ্ট্ৰ অঞ্চলত বিটি কপাহৰ উৎপাদন আৰু মানদণ্ড বৃদ্ধিৰ বাবে পটাছিয়ামৰ ব্যৱস্থাপনাৰ ওপৰত ৱেবিনাৰ অনুষ্ঠিত কৰে

Monday, 27 September 2021 11:01 AM
Dr. Adi Parelman, IPI Coordinator, India & Dr H.L. Sakarvadia, Assistant Professor, Junagarh Agriculture University

Dr. Adi Parelman, IPI Coordinator, India & Dr H.L. Sakarvadia, Assistant Professor, Junagarh Agriculture University

ভাৰতৰ IPl সমন্বয়ক ড০ আদি পাৰেলমান আৰু জুনাগড় কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সহকাৰী অধ্যাপক ড. এইচ.এল. শকাৰৱাদিয়া আন্তৰ্জাতিক পটাছ ইনষ্টিটিউটে (IPI) কৃষি জাগৰণৰ ফেচবুক পেজত "বিশেষকৈ ভাৰতৰ সৌৰাষ্ট্ৰ অঞ্চলত বিটি কটনৰ উৎপাদন আৰু মানদণ্ড সৰ্বাধিক কৰাৰ বাবে পটাছিয়ামৰ ব্যৱস্থাপনা" সম্পৰ্কে এটা ফেচবুক লাইভ অনুষ্ঠিত কৰিছিল।

এই লাইভ আলোচনাত দুইজন বিশিষ্ট বক্তাই বিশেষভাৱে ব্যাখ্যা আগবঢ়াইছিল। আন্তৰ্জাতিক পটাছ ইনষ্টিটিউটৰ ড০ আদি পাৰেলমেনে ভাৰতত আইপিআইৰ বিভিন্ন পদক্ষেপৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰিছে। তেওঁ IPIত ভাৰতৰ সমন্বয়ক হিচাপে কার্য্যনির্বাহ কৰি আছে।

   অনুষ্ঠানটোৰ আন এজন বক্তা কৃষি ৰসায়ন বিজ্ঞান আৰু মাটি বিজ্ঞান বিভাগৰ সহকাৰী অধ্যাপক ড০ এইচ.এল. শকাৰৱাদিয়াই ও সৌৰাষ্ট্ৰ অঞ্চলত পটাছিয়াম ব্যৱস্থাপনা বিষয়ে ব্যাখ্যা আগবঢ়াইছিল, তেওঁ সৌৰাষ্ট্ৰ অঞ্চলত অৱস্থিত বিভিন্ন গৱেষণাৰ ওপৰত ব্যাপকভাৱে কাম কৰি আছে।

এইটো এটা অতি আন্তঃক্ৰিয়ামূলক আৰু আকৰ্ষণীয় আলোচনা আছিল য'ত সমগ্ৰ ভাৰতৰ মানুহে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল। আপুনিও কৃষি জাগৰণৰ ফেচবুক পৃষ্ঠাত এই আলোচনাটো চাব পাৰে।

জুনাগড় কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ে সৌৰাষ্ট্ৰ অঞ্চলত বিটি কপাহৰ উৎপাদন আৰু মানদণ্ড সৰ্বাধিক কৰাৰ বাবে পটাছিয়ামৰ ব্যৱস্থাপনাৰ ওপৰত আন্তৰ্জাতিক পটাছ ইনষ্টিটিউটৰ (IPI) পৃষ্ঠপোষকতাত এক গৱেষণা সম্পন্ন কৰিছিল।

A Still From Live Discussion

A Still From Live Discussion

কপাহৰ বিষয়ে:

ইয়াত কোনো সন্দেহ নাই যে কপাহ হৈছে দেশৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ আঁহ শস্যবোৰৰ ভিতৰত এটা যাৰ খেতি ভাৰতত ১০.৮৫ নিযুত হেক্টৰ ভূমিত কৰা হয়। ভাৰত হৈছে বিশ্বৰ দ্বিতীয় সৰ্ববৃহৎ কটন উৎপাদক। কেৱল গুজৰাটতে ইয়াৰ খেতি প্ৰায় ২.৬৫ নিযুত হেক্টৰ এলেকাত কৰা হয় আৰু উৎপাদন ৮৬.১৬ লাখ টন হয়।

তথাপিও বিভিন্ন কাৰণ যেনে- মনোক্ৰপিং অনুশীলন, মাটিৰ উৰ্বৰতাৰ স্থিতি হ্ৰাস, বৰোপণ আৰু পুষ্টিৰ ভাৰসাম্যহীনতা আদিৰ ফলত কপাহৰ সৰ্বাধিক উৎপাদনৰ সম্ভাৱনা কমি গৈছে।

শস্যৰ উৎপাদন বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে পটাছিয়াম গুৰুত্বপূৰ্ণ:

  • ই শিপাৰ বিকাশ প্রক্রিয়া উন্নত কৰে আৰু কিছু পৰিমানে পানীৰ অভাৱ দূৰ কৰে।
  • পটাছিয়ামৰ গুৰুত্ব উদ্ভিদত ইয়াৰ একাধিক: ই প্ৰ'টিন, ভিটামিন, ষ্টাৰ্চ আৰু চেলুলোজৰ সংশ্লেষণত অন্তৰ্ভুক্ত থাকে, যিয়ে স্বাভাৱিক উদ্ভিদৰ বিপাক, উদ্ভিদৰ বিকাশ আৰু শক্তিশালী কোষকলা গঠন নিশ্চিত কৰে আৰু শস্যৰ গুনগত মানদণ্ডও উন্নত কৰে।
  • উদ্ভিদৰ বিকাশত অন্তৰ্ভুক্ত কমেও 60 টা এনজাইম সক্ৰিয় কৰে।
  • পটাছিয়ামৰ দ্বাৰা বৃদ্ধি হোৱা মাহজাতীয় শস্যত শ্বেতসাৰ আৰু চেনী উৎপাদনে শিপাৰ ওপৰত বাস কৰা সহজীৱী বেক্টেৰিয়াক লাভান্বিত কৰে আৰু এনেদৰে নাইট্ৰজেনৰ স্থিৰতা উন্নত কৰে।
  • ই সালোক সংশ্লেষণ, পানী আৰু পুষ্টি পৰিবহন আৰু উদ্ভিদ শীতলকৰণৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয় ষ্টোমাটা মুক্ত কৰা আৰু বন্ধ কৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰে।
  • ই শ্বেতসাৰ গঠন আৰু শৰ্কৰাৰ উৎপাদন আৰু স্থানান্তৰত এক অত্যাৱশ্যকীয় ভূমিকা পালন কৰে। সেয়েহে পটাছিয়াম হৈছে কাৰ্বোহাইড্ৰেট সমৃদ্ধ শস্য যেনে কুঁহিয়াৰ, আলু আৰু বীটৰ বাবে বিশেষ মূল্যৱান।
Cotton

Cotton

কপাহত পটাছিয়ামৰ অভাৱ:

  • অন্যান্য কৃষি শস্যতকৈ কপাহৰ শস্যত পটাছিয়ামৰ অভাৱ অধিক সচৰাচৰ হয়। ই প্ৰাৰম্ভিককালত প্ৰথমে পুৰণি পাতবোৰ প্ৰভাৱিত কৰে।
  • পাতৰ চাৰিওফালে আৰু শিৰাৰ মাজত অসংখ্য হালধীয়া বগা দাগ বিলাগ মুগা দাগলৈ পৰিৱৰ্তন হোৱাটো কপাহৰ আটাইতকৈ ব্যাপক পটাছিয়ামৰ অভাৱৰ লক্ষণ।
  • পাতৰ মুৰ আৰু চাৰিও কাষৰ তল ফালৰ পৰা কেঁকুৰা দি আহি আৰু অৱশেষত গোটেই পাত মামৰ ৰঙৰ, ভঙ্গুৰ হৈ পৰে আৰু অকালতে সৰি পৰে।
  • পটাছিয়ামৰ অভাৱ নিম্ন ক্লোৰোফিল সমল, সালোক সংশ্লেষণ হ্ৰাস হোৱাৰ সৈতেও ওতঃপ্ৰোতভাৱে সম্পৰ্কিত আৰু চেকাৰাইড স্থানান্তৰ সীমিত কৰে যিয়ে আঁহৰ দৈৰ্ঘ্য আৰু গৌণবেৰৰ ডাঠৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায়।

গৱেষণাৰ বিষয়ে:

জুনাগড় কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়ৰ দ্বাৰা সৌৰাষ্ট্ৰৰ 3 খন পৃথক জিলা যেনে - জুনাগড়, জামনগৰ আৰু ৰাজকোটত আই.পি.আইৰ সহযোগত ব্যাপকভাৱে গৱেষণা কৰা হৈছিল।

পটাছিয়াম সাৰৰ জৰিয়তে বিভিন্ন যত্ন লোৱা হৈছিল আৰু সেইবোৰৰ প্ৰভাৱ আৰু বিভিন্ন গুণাগুণৰ ওপৰত অধ্যয়ন কৰা হৈছিল যেনে: 

  • বীজ কপাহৰ উৎপাদন
  • ডাঁটা উৎপাদন
  • জিনিং পৰিমান
  • তেলৰ সমল
  • প্ৰ'টিনৰ সমল ইত্যাদি
Field Experiments

Field Experiments

ক্ষেত্ৰ পৰীক্ষাসমূহ

  • উদ্ভিদবোৰত অস্মো-নিয়ন্ত্ৰণ প্ৰক্ৰিয়াত পটাছিয়ামে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে, যি জৈৱীয় আৰু অজৈৱিক চাপৰ বিপৰীতে শস্যৰ বৃদ্ধি আৰু বিকাশৰ বাবে সহায়ক, অর্থাৎ ই শস্যৰ উৎপাদন আৰু মানদণ্ড বৃদ্ধি কৰে।
  • এইটো সিদ্ধান্তত উপনীত হ'ব পাৰি যে মূলগত 2 টা সমান বিভাজনত 150 কিগ্ৰা/হেক্টৰত পটাছিয়াম প্ৰয়োগ কৰা আৰু 30 DAS + 2% (প্ৰতি লিটাৰত 20 গ্ৰাম) প্ৰয়োগ কৰাটো কপাহৰ উৎপাদন আৰু মানদণ্ড সৰ্বাধিক কৰাত সহায়ক।
Conclusion

Conclusion

পানীত দ্ৰৱণীয় সাৰৰ ফলিয়াৰ স্প্ৰে ষ্টাৰ্টাৰ এনপিকে 11: 36: 24 ত 45 আৰু বুষ্টাৰ এনপিকে 08: 75 DASত 16:39 আৰু লগতে অনুমোদিত পালিৰ সৈতে 240 কিগ্ৰা এন/হেক্টৰত বৃদ্ধি, উৎপাদন গুণ আৰু কপাহৰ মানদণ্ড যথেষ্ট বৃদ্ধি কৰে।

Importance of potassium for high yielding in cotton Fartilizer ICL fartilizer Assam Farming news Krishi Jagran Assam

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.