Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ (latest update): আপোনাৰ একাউণ্টত ২,০০০ টকা জমা কৰা হোৱা নাই নেকি? এনেদৰে অভিযোগ কৰক-

Monday, 12 April 2021 10:11 PM
Pm kisan instalment

Pm kisan instalment

  প্ৰধানমন্ত্ৰী কৃষি সন্মান নিধি যোজনাৰ অধীনত নামভৰ্তি কৰা কৃষকসকলে টকা নাপালে অভিযোগ দাখিল কৰিব লাগিব

  কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (নৰেন্দ্ৰ মোডী চৰকাৰে) ইতিমধ্যে কোটি কোটি কৃষকৰ বেংক একাউণ্টলৈ 2,000 টকাৰ 8ম কিস্তি প্ৰেৰণ কৰা আৰম্ভ কৰিছে। প্ৰতি বছৰে 6,000/- টকা কৃষকক কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰদান কৰে।

  যদি কোনো কৃষকে এই ধন লাভ কৰা নাই, কেন্দ্ৰীয় কৃষি মন্ত্ৰালয়ে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ দ্বাৰা এক বৃহৎ প্ৰকল্প (প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনা) আৰম্ভ কৰিছে যাক সৰ্বাধিক সংখ্যক কৃষকৰ সৰ্বাধিক লাভালাভৰ ক্ষেত্ৰত সকলো অভিযোগ সমাধানৰ বাবে লোৱা হৈছে।

   2,000 টকা লাভ নকৰা কৃষকে অভিযোগ দিলে যথাসম্ভৱ সোনকালে সমাধান কৰাৰ বিভাগীয় কতৃপক্ষই চেষ্টা কৰে। এই সমস্যাটো কৃষি বিষয়াৰ দ্বাৰা যোগাযোগ কৰিব লাগিব। সোমবাৰৰ পৰা শুক্ৰবাৰলৈ কিষাণ হেল্প ডেস্ক (পি.এম কিষাণ হেল্প ডেস্ক) ইমেইল pmkisanict@gov.in (Email) যোগে অভিযোগ কৰাৰ সুযোগ আছে। অৱশ্যে, যদি সমস্যাটো সমাধান নহয়, তেন্তে (011) 2333 লৈ পোনপটীয়া কল কৰিব পাৰে।

আৰু পঢ়ক- নিবনুৱা সকলৰ বাবে জীৱিকাৰ এটি পথ বিজ্ঞানসন্মতভাৱে গাহৰি পালন: (Piggery ferming one of the best profitable business of Assam)

   উল্লেখ যোগ্য যে কিষাণ সন্মান নিধি আঁচনি সন্দৰ্ভত যোৱা কেইবামাহধৰি কেইবাটাও অভিযোগ পোৱা গৈছে৷ নাম ভৰ্তি হোৱা স্বত্বেও কেইবাজনো কৃষকে টকা লাভ কৰা নাই৷ একেখন গাঁৱৰ কেইবাজনো কৃষকৰ একাউণ্টলৈ ২ বাৰ কৈ পইচা প্ৰেৰণ কৰা হৈছে যদিও কিস্তিৰ ধন কেইবাজনো কৃষকৰ হিচাপত পোৱা নাই৷

আৰু পঢ়ক- সুস্বাদু কোমোৰাৰ লাৰু আপুনি ঘৰতে কেনেদৰে বনাব পাৰে শিকো আহক -

   কেইবাজনো কৃষকৰ একাউণ্টলৈ প্ৰথম কিস্তিৰ ধন প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল কিন্তু পৰৱৰ্তী কিস্তি প্ৰেৰণ কৰা হোৱা নাছিল। এই ক্ষেত্ৰত, হিতাধিকাৰীসকলে কৃষি বিষয়াসকলক সুধিব পাৰে যে তেওঁলোকৰ নাম পঞ্জীয়ন কৰা হোৱা নাই নেকি?

  সম্ভৱ হ'লে কিস্তিৰ টকা কিয় একাউণ্টলৈ প্ৰেৰণ কৰা নহ'ল, কোনোবাই সুধিব পাৰে৷ উত্তৰ নাপালে প্ৰকল্পটোৰ হেল্পলাইনৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব পাৰি৷ কেন্দ্ৰৰ পৰা প্ৰচেষ্টা কৰা হৈছে নামভৰ্তি কৰা কৃষকসকলক ধন দিয়া৷ চৰকাৰৰ এই প্ৰচেষ্টাৰ পিছতো যদি কোনোবাই আন কোনো বাধাৰ সৃষ্টি কৰিছে,' প্ৰতিজন পঞ্জীভুক্ত কৃষকক তেওঁৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ দাখিল কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে৷

   আঁচনিখনৰ কল্যাণ শাখাৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক। দিল্লী 011 23382401 লৈ ফোন কৰক এই নম্বৰ বা ই-মেইল pmkisanhqrs@gov.in আইডিতো পঠাব পাৰে।

আৰু পঢ়ক- আপুনি পান কার্ডখন আধাৰৰ সৈতে লিংক কৰা নাই নেকি? তেন্তে ঘৰত বহিয়েই অনলাইন মাধ্যমৰে লিংক কৰাই লওক

Pm Kisan Pm kisan complaint

Share your comments

More on this section

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.