Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

খেতিয়ক সকল নিশ্চিত থাকক আমি লিখিত ভাৱে দিবলৈ সাজু যে MSP দেশত অব্যাহত থাকিবঃ কৃষি বিভাগৰ মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধাৰী য়ে কয়

Monday, 04 January 2021 11:15 PM

( Government will be ready to give written assurance that MSP will be continue: Minister of State for Agriculture Kailash Choudhary )

ভাৰত কৃষি বিভাগে যোৱা 31 ডিচেম্বৰ, 2020 তাৰিখে ভিডিঅ' কনফাৰেন্সিংৰ যোগেৰে, কেন্দ্ৰীয় কৃষি মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ সিং টোমাৰৰ সভাপতিত দিল্লীৰ কৃষি ভৱনত এখন বৈঠক অনুষ্ঠিত হৈছিল। ইয়াত কেন্দ্ৰীয় কৃষি ৰাজ্য মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধাৰী আৰু পৰশতম ৰুপালাকে ধৰি দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ কৃষি বিজ্ঞানী আৰু কৃষি বিশেষজ্ঞসকলে অংশগ্ৰহণ কৰে আৰু অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰে।

এই ডিজিটেল আলোচনাত ভাষণ দি কেন্দ্ৰীয় কৃষি ৰাজ্য মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধাৰীয়ে কয় যে কৃষকৰ সমস্যা সমূহ উপশম কৰাৰ বাবে মোদী চৰকাৰে বহুতো আঁচনি আনিছে। চৌধাৰীয়ে কয়, "কৃষকৰ প্ৰতি উৎসৰ্গিত আমাৰ চৰকাৰে কৃষকসকলক অন্নদাতা বুলি গণ্য কৰে। যোৱা অন্তিম ছয় বছৰত, কৃষকসকলৰ প্ৰয়োজনীয়তাসমূহ মনত ৰাখি মোদী চৰকাৰে কাম কৰি আহিছে । এই সময়ছোৱাত, মোদী চৰকাৰে কৃষকসকলৰ সুবিধাৰ বাবে বহু কাম কৰি আছে, যিটো কোনো চৰকাৰে আগতে কৰা নাছিল।

কাৰ্যসূচীৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ ৰাজ্য মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধাৰীয়ে কয় যে দেশৰ প্ৰধান মন্ত্ৰী মোদীয়ে কৃষি আৰু ইয়াৰ সহযোগী খণ্ডত প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰৰ বৃদ্ধি কৰাৰ ওপৰত যথেষ্ট গুৰুত্ব দিছে আৰু নতুন পৰীক্ষা কৰাৰ বাবে কৃষি-উদ্যমীতা বৃদ্ধি কৰাৰ ব্যৱস্থা কৰি আছে । ইয়াৰ অধীনত, ৰাষ্ট্ৰীয় ক্ৰীম বিকাশ আঁচনিৰ অধীনত 'উদ্ভাৱন আৰু এগ্ৰ-উদ্যমীবিকাশ' কাৰ্য্যসূচী গ্ৰহণ কৰা হৈছে।

কৈলাশ চৌধাৰীয়ে লগতে কয় যে প্ৰধান মন্ত্ৰী মোদীয়ে ভাৰতীয় সম্প্ৰদায়ৰ পাৰম্পৰিক জ্ঞান আৰু কৃষি স্নাতকসকলৰ দক্ষতা আৰু প্ৰযুক্তিৰ সৈতে সংযোগ কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব প্ৰদান কৰাৰ কথা কৈছে। ইয়াৰ সৈতে, গ্ৰাম্য অঞ্চলত ভাৰতীয় কৃষিৰ সম্পূৰ্ণ সম্ভাৱনা ৰক্ষা কৰা হ'ব।

কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধাৰীয়ে কয় যে প্ৰধান মন্ত্ৰী মোদীৰ নিৰ্দেশনাৰ অধীনত কৃষি সম্পৰ্কীয় সমস্যা সমাধান আৰু প্ৰয়োজন অনুসৰি উপাদান আৰু সঁজুলি নিৰ্মাণৰ বাবে বছৰত দুবাৰকৈ Hackathon আয়োজন কৰা হব ৷

যোৱা বুধবাৰে কৃষি আইনৰ বিষয়ত চৰকাৰ আৰু কৃষক সংগঠনৰ মাজত হোৱা সভাৰ বিষয়ে কৃষি ৰাজ্য মন্ত্ৰী কৈলাশ চৌধাৰীয়ে কয় যে কৃষকৰ চাৰিটা প্ৰস্তাৱৰ দুটা ইতিমধ্যে সন্মত হৈছে। এনে পৰিস্থিতিত, টুকুৰা জ্বলোৱাটো এতিয়া অপৰাধ নহয়। লগতে, বিদ্যুৎ বিলৰ বিষয়টোও সমাধান কৰা হৈছে। ইহাতে, এক সুকীয়া পৰিৱেশত অনুষ্ঠিত এই সভাত 4 জানুৱাৰী অথাৎ আজি নতুন খেতিয়ক আইন আৰু MSPৰ বিষয়টো পুনৰ আলোচনা কৰা হ'ব বুলি কৈছে; প্ৰায় 50 শতাংশ বিষয়ত সন্মত হৈছে।

কৈলাশ চৌধাৰীয়ে কৈছিল যে "কৃষকসকলে চাৰিটা প্ৰস্তাৱ প্ৰস্তাৱ দিছিল, যাৰ ভিতৰত দুটা সন্মত হৈছে। M.S.P. কৃষি আইনৰ ওপৰত আলোচনা চলি আছে। M.S.P. অব্যাহত থাকিব, আমি M.S.P.-ৰ ওপৰত লিখিত নিশ্চিতি দিবলৈ সাজু আছো । কৃষি ৰাজ্য মন্ত্ৰীয়ে কয় যে কৃষকসকলৰ প্ৰতি সন্মান আৰু সমবেদনা আমাৰ আছে। আমি আশা কৰিছোঁ অতিশীঘ্রে কৃষক আৰু চৰকাৰৰ মাজত এখন চুক্তি হ'ব ৷ "

MSP Krishi act Government agreement with fermers Outcomes of krishi laws

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.