Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

জি-২০ কৃষি সভা: ভাৰতীয় বজাৰ স্বাস্থ্যকৰ শস্যৰ ভঁৰাল হৈ পৰিছে

Saturday, 25 September 2021 01:03 PM
Crops

Crops

কৃষি মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ সিঙে দেওবাৰে জি-২০ কৃষি বৈঠকত কৈছিল যে ভাৰতীয় বজাৰ স্বাস্থ্যকৰ শস্যৰ এখন সমৃদ্ধ দেশ হৈ পৰিছে আৰু চৰকাৰে পুষ্টিহীনতাৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ জৈৱ-সুৰক্ষিত শস্যৰ সঁচৰ প্ৰচাৰ কৰি আছে| তোমাৰে কয় যে ৰাষ্ট্ৰসংঘই ভাৰতৰ প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰিছে আৰু ২০২৩ বৰ্ষক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বজাৰৰ বছৰ হিচাপে ঘোষণা কৰিছে আৰু পুষ্টি আৰু বহনক্ষম কৃষিৰ প্ৰচাৰৰ বাবে "বাজৰা বৰ্ষ" উদযাপনত সহায় কৰিবলৈ জি-২০ দেশসমূহক আহ্বান জনাইছে। জি-২০ কৃষি মন্ত্ৰীৰ বৈঠক হৈছে জি-২০ নেতা সন্মিলন ২০২১ৰ অংশ হিচাপে অক্টোবৰত ইটালীয়ে অনুষ্ঠিত কৰা মন্ত্ৰীসভাসমূহৰ ভিতৰত এখন অন্যতম।

এক ভাৰ্চুৱেল চৰকাৰী বিবৃতিত উল্লেখ কৰা হৈছে যে শেহতীয়াকৈ, ভাৰত চৰকাৰে মানুহৰ খাদ্যৰ বজাৰ, অন্যান্য পুষ্টিকৰ শস্য, ফল আৰু পাচলি, মাছ, দুগ্ধজাত আৰু জৈৱিক সামগ্ৰীকে ধৰি পৰম্পৰাগত খাদ্য সামগ্ৰী পুনৰ প্ৰৱৰ্তনৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। শেহতীয়া বছৰবোৰত ভাৰতত এই সামগ্রী সমূহৰ উৎপাদন অভূতপূৰ্ব হৈছে আৰু ভাৰত স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য সামগ্ৰীৰ বাবে এক মাইলৰ খুঁটিত উপনীত হৈছে৷

তোমাৰে কয় যে জৈৱ-ফৰ্টিফাইড প্ৰকাৰ, যিহৈছে মাইক্ৰ'-পুষ্টিৰে সমৃদ্ধ খাদ্যৰ মুখ্য উৎস, ইয়াক পুষ্টিহীনতা দূৰ কৰিবলৈ প্ৰচাৰ কৰা হৈছে। প্ৰায় ১৭টা বিভিন্ন প্ৰকাৰৰ শস্য উদ্ভাৱন কৰা হৈছে আৰু খেতিৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে| তেওঁ লগতে কয় যে চৰকাৰে জলসম্পদৰ সৰ্বোত্তম ব্যৱহাৰ বৃদ্ধি, জলসিঞ্চনৰ বাবে আন্তঃগাঁথনি সৃষ্টি, সাৰৰ সন্তুলিত ব্যৱহাৰৰ সৈতে মাটিৰ উৰ্বৰতা সংৰক্ষণ আৰু খেতিপথাৰক বজাৰৰ সৈতে সংযোগ কৰাৰ বাবে পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰিছে।

তেওঁ "শূন্য ক্ষুধাৰ লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ একেলগে কাম কৰা: কৃষি মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা ৰূপায়ণ কৰা সফল প্ৰকল্প" শীৰ্ষক এক অধিৱেশনত ভাষণ দিছিল। দেশৰ স্বাধীনতাৰ পিছত ভাৰতীয় কৃষিয়ে যথেষ্ট সফলতা অৰ্জন কৰিছে বুলি উল্লেখ কৰি তোমাৰে কয়, "কোভিড মহামাৰীৰ সময়তো ভাৰতীয় কৃষি খণ্ড প্ৰভাৱিত হোৱা নাছিল। তেওঁ কয় যে কোভিড মহামাৰীৰ সময়ত কৃষি-বজাৰ যোগান শৃংখলাৰ লগতে কৃষি বজাৰগতিশীল কৰি ৰখাৰ বাবে বিভিন্ন চৰকাৰী পদক্ষেপে কৃষি খণ্ডক উন্নত কাম কৰাত সহায় কৰিছে।

ফলস্বৰূপে, 2020-2021 চনলৈ, খাদ্য শস্য উৎপাদনৰ লগতে ৰপ্তানি বৃদ্ধি পাইছে। বহনক্ষম কৃষিৰ দিশত লোৱা পদক্ষেপসমূহৰ ওপৰত আলোকপাত কৰি মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে জলসিঞ্চনৰ বাবে 'ড্ৰপ-মোৰ শস্যৰ পূৰ্ব' আঁচনি আৰু জৈৱিক কৃষিৰ বাবে 'পৰম্পৰাগত কৃষি বিকাশ যোজনা' সফলতাৰে ৰূপায়ণ কৰা হৈছে। কৃষকসকলক বীমা আৱৰণ প্ৰদান কৰাৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ শস্য বীমা আঁচনি ৰূপায়ণ কৰা হৈছে। "ভাৰত জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰতি ইয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰ বিষয়ে সম্পূৰ্ণৰূপে অৱগত আৰু কৃষিক বহনক্ষম কৰি তুলিবলৈ কেইবাটাও পদক্ষেপ লোৱা হৈছে।

ভাৰতে ৰাজহুৱা বিতৰণ প্ৰণালী আৰু মধ্যাহ্ন ভোজন আঁচনিকে ধৰি পুষ্টিহীনতাৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ খাদ্য-আধাৰিত সুৰক্ষা নেট কাৰ্যসূচী চলাই আছে। চৰকাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি যোজনাৰ অধীনত কৃষকক বাৰ্ষিক ৬,০০০ টকা প্ৰদান কৰি আছে। এতিয়ালৈকে, আঁচনিখনৰ অধীনত 11.37 কোটিৰো অধিক কৃষকক তেওঁলোকৰ বেংক একাউণ্টত জমা কৰা হৈছে। তেওঁ লগতে আশ্বাস দিয়ে যে ভাৰতে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতিসমূহ ভাগ বতৰা কৰিব আৰু অন্যান্য উন্নয়নশীল দেশসমূহৰ সামৰ্থ্য গঢ়ি তুলিব।

তেওঁ দৰিদ্ৰতা দূৰীকৰণ আৰু বহনক্ষম উন্নয়নলক্ষ্যৰ অংশ হিচাপে শূন্য ক্ষুধাৰ লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰাৰ বাবে একেলগে কাম কৰি থকাৰ ভাৰতৰ সংকল্পৰ কথা দোহাৰে। তেওঁ গৱেষণা আৰু বিকাশত সহযোগিতা কৰাৰ লগতে উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধিৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতিৰ আদান-প্ৰদানৰ বাবে ভাৰতৰ সংকল্পৰ কথাও দোহাৰে।

G 20 summit Agri business Krishi Jagran asssam Crops

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.