Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

খাদ্য সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত কৃষি গৱেষণাৰ অৱদান গুৰুত্বপূৰ্ণ - শ্ৰী তোমাৰ

Saturday, 09 October 2021 10:20 AM
Narendra Singh Tomar

Narendra Singh Tomar

কেন্দ্ৰীয় কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ সিং তোমাৰে ২০২১ চনৰ ১৮ ছেপ্টেম্বৰত ইটালীৰ প্ৰেচিডেন্সিৰ দ্বাৰা আয়োজিত জি-২০ কৃষি মন্ত্ৰীসভাত অংশগ্ৰহণ কৰে। বৈঠকৰ এক অধিৱেশন "স্থিৰতাৰ আঁৰত চালিকা শক্তি হিচাপে গৱেষণা" সন্দৰ্ভত অনুষ্ঠিত হৈছিল, য'ত মন্ত্রী তোমাৰে কৈছিল যে খাদ্য সুৰক্ষাৰ সমস্যাৰ মোকাবিলা কৰা, কৃষক আৰু কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন উন্নত কৰা আৰু জনসাধাৰণৰ জীৱিকাৰ বাবে প্ৰাকৃতিক সম্পদৰ বহনক্ষম ব্যৱহাৰত কৃষি গৱেষণাই এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে। গৱেষণাই খাদ্য সুৰক্ষাৰ তিনিটা দিশত গুৰুত্বপূৰ্ণ অৰিহণা যোগায় - উপলব্ধতা, পৰিবহণ আৰু সামৰ্থ্য।

কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰীগৰাকীয়ে কয় যে ভাৰতত কৃষি গৱেষণাই দেশক খাদ্য আমদানি কৰ্তাৰ পৰা ৰপ্তানিকৰ্তালৈ পৰিৱৰ্তনৰ যাত্রাত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে। একত্ৰিত গৱেষণা প্ৰচেষ্টাই মাটিৰ উৎপাদনশীলতা উন্নত কৰা, সঞ্চয়ৰ বাবে জল ব্যৱস্থাপনা লগতে সম্প্ৰসাৰণ আৰু দক্ষতাৰ বাবে কৌশল আৰু পদ্ধতি বিকশিত কৰিব পাৰে। মানৱজাতিয়ে সন্মুখীন হোৱা প্ৰত্যাহ্বানসমূহ সমাধান কৰাৰ মূল চাবিকাঠি হৈছে প্ৰযুক্তিগত প্ৰগতি। আজি, ভাৰতে বছৰি ৩০৮ নিযুত টন খাদ্যশস্য উৎপাদন কৰি কেৱল দেশতে নহয়, আন দেশবোৰৰো চাহিদা পূৰণ কৰি আছে। বিজ্ঞানীসকলৰ সফল গৱেষণাৰ বাবে ভাৰতে কৃষিজাত সামগ্ৰীৰ ক্ষেত্ৰত এক বিপ্লৱৰ সূচনা কৰিছে। তৈলবীজ প্ৰযুক্তি মিছনৰ জৰিয়তে দহ বছৰত তৈলবীজ উৎপাদন দুগুণ হৈছে, তদুপৰি বীজ ভাণ্ডাৰত নতুন প্ৰকাৰ (Variety) প্ৰৱৰ্তনৰ ফলত ভাৰতে সাম্প্ৰতিক সময়ত মাহজাতীয় শস্য উৎপাদনত গুৰুত্বপূৰ্ণ অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে। এই বিষয়ত প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ আহ্বানে বিশেষ প্ৰভাৱ পেলাইছে।

নৰেন্দ্র সিং তোমাৰে কয় যে ২০৩০-৩১ বৰ্ষলৈ ভাৰতৰ জনসংখ্যা ১৫০ কোটিতকৈও অধিক হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে ৷ ইয়াৰ ফলত প্রয়োজনীয় বর্ধিত পুষ্টিৰবাবে খাদ্যশস্যৰ চাহিদা প্ৰায় ৩৫০ নিযুত টন হ'ব বুলি অনুমান কৰা হৈছে। একেদৰে ৰন্ধন তেল, গাখীৰ আৰু দুগ্ধজাত সামগ্ৰী, মাংস, কণী, মাছ, শাক-পাচলি, ফল-মূল আৰু চেনীৰ চাহিদা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাব। ইয়াৰ তুলনাত, প্ৰাকৃতিক সম্পদ সীমিত আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰত্যাহ্বানও আছে। বৰ্ধিত চাহিদা পূৰণৰ প্রচেষ্টা আৰু কৌশলে উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি আৰু কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন বৃদ্ধিৰ বাবে নিৰন্তৰ কাম কৰি আছে। কৃষি হৈছে একবিংশ শতিকাৰ তিনিটা আটাইতকৈ ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বানৰ ভিতৰত এটা - খাদ্য সুৰক্ষা প্ৰাপ্ত কৰা, জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ সৈতে খাপ খোৱা আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তন হ্ৰাস কৰা। বর্তমান সময়ত পানী, শক্তি আৰু ভূমিৰ দৰে গুৰুত্বপূৰ্ণ সম্পদ দ্ৰুতগতিত হ্ৰাস পাইছে। কৃষিকক্ষেত্রত স্থিৰতাৰ আৱশ্যক, য'ত কৃষকৰ উৎপাদন আৰু উপাৰ্জন বৃদ্ধি, শস্য, পশুধন, মীন পালন আৰু কৃষি বন প্ৰণালীৰ ভাৰসাম্য ৰখাৰ লগতে জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ সামঞ্জস্য, সম্পদৰ ব্যৱহাৰ দক্ষতা বৃদ্ধি, পৰিৱেশ সুৰক্ষিত কৰা আৰু পৰিৱেশ তন্ত্ৰ সেৱা বজাই ৰখাটো চামিল হব।

তেওঁ কয় যে দেশক স্বাৱলম্বী কৰাৰ প্ৰচেষ্টাত জিনোমিক্স, ডিজিটেল কৃষি, জলবায়ু স্মাৰ্ট প্ৰযুক্তি আৰু কৌশল, আধুনিক জনসিঞ্চন সঁজুলি, উচ্চ উৎপাদনশীল আৰু জৈৱ-অনুকূল প্ৰকাৰৰ বিকাশ, সুসংগঠিত উৎপাদন, মানদণ্ড আৰু সুৰক্ষামানৰ ওপৰত কৃষি গৱেষণাত সমন্বিত প্ৰচেষ্টা অব্যাহত থাকিব। অত্যাধিক জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ পৰা সুৰক্ষা দিবলৈ, পৰিৱেশৰ স্থিৰতাৰ লগতে পৰ্যাপ্ত আৰু পুষ্টিকৰ খাদ্য লাভ কৰাৰ বাবে বৈজ্ঞানিক গৱেষণাত অধিক বিনিয়োগকে ধৰি কৃষি গৱেষণা আৰু বিকাশক এক নতুন ধৰণে চোৱা আৰু খাপ খোৱা প্ৰয়োজন। এই দিশত কাম কৰি, আমি ১৭ টা জাতৰ বিভিন্ন শস্য বিকশিত আৰু মুকলি কৰিছো যিবোৰ জৈৱিক আৰু অজৈৱিক চাপৰ প্ৰতিৰোধী।

একেদৰে, আইচিএআৰ-য়ে লোকসকলৰ পুষ্টিগত প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰাৰ বাবে জৈৱ-সুৰক্ষিত জাতৰ বিকশিত কৰি আছে। বহনক্ষম কৃষিৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰীয় মিছন আৰম্ভ কৰা হৈছে যিয়ে কৃষিৰ ক্ষেত্ৰত একত্ৰিত কৃষি ব্যৱস্থাৰ দৃষ্টিভংগীক প্ৰচাৰ কৰে। ভাৰতে জনসাধাৰণৰ হিতৰ বাবে প্ৰাকৃতিক সম্পদৰ বহনক্ষম ব্যৱহাৰ, কৃষি মূল্য শৃংখলাৰ বিকাশ আৰু বাণিজ্যৰ প্ৰচাৰৰ জৰিয়তে উৎপাদন বৃদ্ধিৰ বাবে অনুসন্ধান তথা বিকাশ আৰু কাৰ্যসূচীৰ সহযোগিতাত সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ পদ্ধতিৰ ভাগ-বতৰা কৰা প্রচেষ্টা অব্যাহত ৰাখিব।

ভাৰতীয় প্ৰতিনিধি দলটোত তোমৰৰ বাহিৰেও কৃষি আৰু কৃষক কল্যাণ মন্ত্ৰালয়ৰ অতিৰিক্ত সচিব ড০ অভিলক্ষ লেখি, যুটীয়া সচিব শ্ৰীমতী অলকানন্দ দয়াল আৰু ভাৰতৰ দূতাবাসৰ জ্যেষ্ঠ বিষয়া ড০ বিৰাজেন্দ্ৰ উপস্থিত আছিল।

Food safety Farming Agriculture news Krishi Jagran Assam

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.