Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

"অতি সোনকালে পশুপালন খণ্ডত উদ্যোগীক বিকাশৰ বাবে কেন্দ্ৰই ৫০০০ কোটি টকাৰ আঁচনি আৰম্ভ কৰা হব" - অতুল চতুৰ্বেদীয়ে

Thursday, 25 March 2021 07:23 PM

   মৎস্য, পশুপালন আৰু দুগ্ধ জাত মন্ত্ৰালয়ৰ সচিব অতুল চতুৰ্বেদীয়ে এক সাক্ষাৎকাৰত কয় যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে শীঘ্ৰেই পশুপালন খণ্ডত উদ্যোগীক বিকাশৰ বাবে ৫০০০ কোটি টকাৰ আঁচনি আৰম্ভ কৰিব। ইয়াৰ লক্ষ্য হৈছে উৎপাদনশীলতা বৃদ্ধি কৰা আৰু ইনপুট ব্যয় হ্ৰাস কৰা।

তেওঁ লগতে কয় যে এতিয়া কেৱল দৰিদ্ৰতা হ্ৰাস কৰাৰ পৰিৱৰ্তে এই খণ্ডত অধিক বিনিয়োগক উৎসাহিত কৰাৰ লক্ষ্য হ'ব।

আঁচনিখন প্ৰথমতে পাঁচ বছৰৰ বাবে আৰম্ভ কৰা হব আৰু উদ্যোগীসকলৰ এটা শৃংখলা সৃষ্টি কৰিব যিয়ে গৰু, ম'হ, ছাগলী আৰু গাহৰিকে ধৰি গুণগত মানদণ্ডৰ কৃষি জন্তু প্ৰজনন কৰিব আৰু সেইবোৰ কৃষকসকলক বিক্ৰী কৰিব।

   চতুৰ্বেদীয়ে লগতে কয় যে কেন্দ্ৰই উদ্যোগীসকলক 50% পৰ্যন্ত ৰাজসাহায্য প্ৰদান কৰিব, আৰু তেওঁলোকে মূলধন ব্যয়ৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰিবলৈ, প্ৰজাতি আৰু প্ৰযুক্তি ক্ৰয় কৰাৰ বাবে বেঙ্ক ঋণৰ সুবিধা ল'ব পাৰিব।

  তেওঁ কয়, "আমি চৰকাৰী হস্তক্ষেপ অবিহনে কুকুৰা উদ্যোগত প্ৰচলিত ব্যক্তিগত হেচাৰীসকলৰ সফলতাৰ প্ৰতিলিপি কৰিব বিচাৰো। পশুধনৰ উৎপাদন যোৱা কেইবছৰধৰি 8% CAGR (compound annual growth rate) বৃদ্ধি পাই আহিছে আৰু যদি সঠিকভাৱে উৎসাহিত আৰু সহায় কৰা হয় তেন্তে ইয়াৰ দুগুণ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে, আৰু ইয়াৰ ফলত কৃষকসকলৰ উপাৰ্জন 3-4 গুণ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। আৰু ই আত্মনির্ভৰ ভাৰতলৈ আৰু এটা খোঁজ আগবাঢ়ি যোৱা পদক্ষেপ হিচাপে কাম কৰিব।

  বছৰত কেৱল দুইৰ পৰা তিনি মাহৰ বাবে উন্নত মানদণ্ডৰ সেউজীয়া পশুখাদ্য উপলব্ধ। সেয়েহে, চৰকাৰে সেউজীয়া পশুখাদ্যক চিলেজলৈ ৰূপান্তৰ কৰি সস্তা পশুখাদ্য উৎপাদনৰ বাবে গ্ৰাম্য উদ্যোগী সৃষ্টি কৰিব বিচাৰে, আৰু ই বছৰজুৰি সস্তা মূল্যত উপলব্ধ হ'ব।

 

#atmanirbharbharat #govtschemes Animal Husbandry Central govt launches 5000 crore schemes for animals

Share your comments

More on this section

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.