Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

উত্তৰ প্ৰদেশত বিজেপি মন্ত্ৰী স্বামী প্ৰসাদ মৌৰ্যসহ কেইবাজনো বিধায়ক SP ত যোগদান

Friday, 14 January 2022 04:56 PM
BJP Minister Swami Prashad Marya with other Join SP

BJP Minister Swami Prashad Marya with other Join SP

৫ খনকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰাজ্যৰ বিধানসভা নিৰ্বাচন সমাগত । দেশৰ বিভিন্ন ৰাজনৈতিক দলসমূহে ইতিমধ্যে চৰকাৰ গঠন কৰাৰ আকাংশাৰে নিজ নিজ স্তৰত ৰাজনৈতিক কুচকাৱাজ আৰম্ভ কৰিছে । আন আন ৰাজ্যসমূহৰ সমান্তৰালকৈ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ প্ৰাকমুহুৰ্তত উত্তৰ প্ৰদেশত ৰাজনৈতিক কাৰ্যকলাপ হৈ পৰিছে লক্ষ্যণীয় ।মন কৰিবলগীয়া যে নিৰ্বাচনৰ প্ৰাকমুহুৰ্তত ৰাজ্যখনৰ বিজেপি শাসনাধিষ্ঠ যোগী আদিত্যনাথ চৰকাৰৰ মাজত তীব্ৰ খহনীয়া দেখিবলৈ পোৱা গৈছে । বিজেপিৰ প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী স্বামী প্ৰসাদ মৌৰ্যই  তেওঁৰ ভালেসংখ্যক সমৰ্থকৰ সৈতে দল ত্যাগ কৰি এছপি (SP) ত যোগদান কৰে । তাৰোপৰি শুকুৰবাৰে বিজেপিৰ কেইবাজনো বিদ্ৰোহী বিধায়ককে ধৰি প্ৰায় ৩০০ জন নেতাই এছপিৰ চাইকেল চলাই ৰাজনৈতিক মহলত দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিছে ।

বিজেপিৰ যোগী চৰকাৰত শ্ৰম মন্ত্ৰী হৈ থকা স্বামী প্ৰসাদ মৌৰ্যই ইতিমধ্যে তেওঁৰ সমৰ্থনকাৰী বিধায়কসকলৰ সৈতে সমাজবাদী পাৰ্টিত যোগদান কৰে । ভাৰতীয় কিষাণ কেন্দ্ৰীয় সভাপতি চৌধুৰী হৰপাল সিঙেও এছপিত যোগদান কৰিছে । নতুনকৈ যোগদান কৰা সকলো নেতাকে এছপিয়ে ৰঙা পাগুৰিৰে আদৰণি জনাই ।

কোন কোন নেতাই যোগদান কৰিছিল সমাজবাদী পাৰ্টিত

স্বামী প্ৰসাদ মৌৰ্য, ধৰম সিং চাইনী, প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী বিধায়ক ভাগৱতী সাগৰ, বিনয় শালকা, ৰোশন লাল বাৰ্মা, ড০ মুকেশ বাৰ্মা, ব্ৰিজেশ কুমাৰ প্ৰজাপতি, চৌধুৰী অমৰ সিং আপনা দলৰ প্ৰাক্তন বিধায়ক আলী ইউছুফ প্ৰাক্তন মন্ত্ৰী, প্ৰাক্তন বিধায়ক নীৰজ, বলৰাম চাইনী, প্ৰাক্তন বিধায়ক ৰাজেন্দ্ৰ সিং পেটেল, ধনপত ৰামপত, পদ্মপত ৰ প্ৰাক্তন বিধায়ক, পদ্মপত ৰামসি, পদ্মসি সিং, প্ৰাক্তন বিধায়ক পদ্মপল সিং ৰাম অৱতাৰ, আৰ কে মৌৰ্য আদি এছপিত যোগদান কৰে।

বিজেপিক উৎখাত কৰাৰ সংকল্প: মৌৰ্য

স্বামী প্ৰসাদ মৌৰ্যই কৈছিল যে সমাজবাদ আৰু আম্বেদকাৰবাদ ৰক্ষা কৰাটো প্ৰথম কৰ্তব্য । আমি বিজেপিক উৎখাত কৰাৰ সংকল্প লৈছো । মকৰ সংক্ৰান্তিয়ে বিজেপিৰ সমাপ্তিৰ ইতিহাস লিখিবলৈ গৈ আছে । বিজেপিৰ সকলো নেতাই কাষ চাপিছিল বুলিও তেওঁ উল্লেখ কৰে ।

UP Assembly Poll 2022

UP Assembly Poll 2022

বিজেপিয়ে দৰিদ্ৰলোকৰ চকুত ধুলি দিছেঃ মৌৰ্য

পাঁচ বছৰৰ বাবে পদত্যাগ নকৰাৰ প্ৰশ্নটো প্ৰশ্ন কৰা হৈছে । এনে লোকসকলক কোৱা হৈছে যে বিজেপিয়ে দৰিদ্ৰলোকৰ চকুত ধুলি দিছে । কেশৱ আৰু স্বামী প্ৰসাদৰ নামত চৰকাৰ গঠন কৰিছিল । কেশৱ বা স্বামী প্ৰসাদক মুখ্যমন্ত্ৰী কৰিব লাগিছিল । তাৰ পিছত গোৰখপুৰৰ পৰা আনজনৰ নাম আহিল বুলি তাপপৰ্যপূৰ্ণ মন্তব্য কৰে ।

তেওঁলোক হিন্দু সহানুভূতিশীল হৈ পৰে কিন্তু তেওঁলোকে কি কৰিলে: মৌৰ্য

৮০ আৰু ২০ ৰ শ্লোগান এতিয়া ১৫ আৰু ৮৫ ৰ হ'ব । ৮৫ আমাৰ আৰু ১৫ খন বিভক্ত কৰা হ'ব । তেওঁলোক হিন্দুসকলৰ সহানুভূতি হৈ পৰে কিন্তু তেওঁলোকে কি কৰিছিল?  তেওঁলোকে অজগৰৰ দৰে গিলি আছে । শিক্ষক নিয়োগৰ ক্ষেত্ৰত কি কৰিছিল? অনুসূচীত জনজাতিসকল হিন্দু নহয় লেকি ? পিছপৰা শ্ৰেণীবোৰ যদি হিন্দু তেন্তে তেওঁলোকে কিয় শোষণ কৰা হৈছিল  স্বামী প্ৰসাদ মৌৰ্যই প্ৰশ্ন উথ্থাপন কৰে ।

মই যাক এৰি যাওঁ সিয়ে বিধ্বস্ত হৈ পৰেঃ মৌৰ্য

লখিমপুৰৰ ঘটনা গোৰখপুৰৰ ঘটনাটো পাহৰি যোৱা নাই । গোৰখপুৰত গুণ্ডা ৰাজ চলি আছে । এটা এটাকৈ সাতটা হত্যা হৈছিল । যোগীৰ জাতিৰ এজন আৰক্ষী বিষয়া আছিল । গঘা আৰক্ষী থানাৰ এটা ঘটনাত দুজন মৌৰ্য, দুজন ব্ৰাহ্মণ আৰু দুজন বৈশ্য আছিল, এগৰাকী অজ্ঞাত মহিলা আছিল । মই সতৰ্ক কৰাৰ পিছত আৰক্ষী চকীখন আঁতৰাই দিয়া হৈছিল । বিজেপিয়ে প্ৰতাৰণা কৰিছে । তেওঁলোকে তাৰ মূল্য পৰিশোধ কৰিব লাগিব ।

তেওঁ অখিলেশৰ সৈতে হাত মিলাইছিল কাৰণ তেওঁৰ এজন যুৱ আৰু প্ৰগতিশীল দৃষ্টিভংগী আছে । তেওঁলোকে বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তনৰ বাবে একেলগে কাম কৰিব । মই যাক এৰি যাওঁ সিয়ে বিধ্বস্ত হৈ পৰে । মায়াৱতী এটা উদাহৰণ।

উত্তৰ প্ৰদেশত সমাজবাদ প্ৰতিষ্ঠা কৰিব লাগিব: ধৰম সিং

ধৰম সিং চাইনীয়ে কৈছিল যে এছপিত যোগদান কৰাৰ বহুতো কাৰণ আছে । উত্তৰ প্ৰদেশত পুনৰ সমাজবাদ প্ৰতিষ্ঠা কৰিব লাগিব । যদি ক’ভিডৰ নিষেধাজ্ঞা নাথাকিলহেঁতেন ৰেলীত ১০ লাখতকৈ অধিক লোক হলহেতেন । মকৰ সংক্ৰান্তিৰ দিনা তেওঁলোকে শপত লয় যে বাবা চাহাবৰ সংবিধান ৰক্ষা কৰিবলৈ যিকোনো পৰ্যায়লৈ যাব । SPত অখিলেশে দিয়া সন্মান বিএছপি আৰু বিজেপিত পোৱা নাছিল বুলিওঁ তেওঁ উল্লেখ কৰে । ২০২৪ চনত অখিলেশ প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিব বলিওঁ তেওঁ কয় ।

আপনা দলৰ বিধায়কেও পদত্যাগ কৰে

বিজেপিৰ সহযোগী আপনা দলৰ বিধায়ক চৌধুৰী অমৰ সিঙেও পদত্যাগ কৰিছে । এছপি সভাপতি অখিলেশ যাদৱক সাক্ষাৎ কৰাৰ পিছত  তেওঁ কয় যে তেওঁ সমৰ্থকৰ সৈতে শুক্ৰবাৰে এছপিত যোগদান কৰিব । সোনকালেই দলৰ আন কেইবাজনো বিধায়কেও পদত্যাগ কৰিব আৰু এছপিত যোগদান কৰিব ।

শৰদ পাৱাৰ আৰু মমতাই উত্তৰ প্ৰদেশত চলাব পাৰে প্ৰচাৰ

এনচিপিৰ সভাপতি শৰদ পাৱাৰেও উত্তৰ প্ৰদেশত প্ৰচাৰ চলাব । এছপি সভাপতি অখিলেশ যাদৱে কে কে শৰ্মাক বুলন্দচহৰৰ অনুপচহৰ বিধানসভা সমষ্টিৰ পৰা প্ৰাৰ্থী হিচাপে ঘোষণা কৰিছে । শুক্ৰবাৰে ফোন কৰি শৰদ পাৱাৰক  উত্তৰ প্ৰদেশত প্ৰচাৰ চলাবলৈ আমন্ত্ৰণ জনাই । একেদৰে, তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ সভাপতি তথা পশ্চিম বংগৰ মুখ্যমন্ত্ৰী মমতা বেনাৰ্জীকো উত্তৰ প্ৰদেশত প্ৰচাৰ চলাবলৈ এছপিয়েও আমন্ত্ৰণ জনায় ।

লগতে পঢ়কঃ Punjab Assembly Poll: সংযুক্ত সমাজ মৰ্চাৰ ১০ জনীয়া প্ৰাৰ্থীৰ তালিকা ঘোষণা

Elction 2022 Up Assembly poll 2022

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2022 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.