Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

প্ৰতি কুইন্টল ধানৰ নূন্যতম সমর্থন মূল্য 1,868 টকাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে মূখ্যমন্ত্রী সর্বানন্দ সোনোৱালে

Thursday, 14 January 2021 10:47 AM
CM Sarbananda Sonowal

CM Sarbananda Sonowal

অসমৰ মুখ্য মন্ত্ৰী সর্বানন্দ সোনোৱালে ঘোষণা কৰে যে ৰাজ্যচৰকাৰে কৃষকসকলক প্ৰতিকুণ্টল ধানৰ বাবে 1,868 টকা নিম্নতম সমৰ্থন মূল্য (MSP) প্ৰদান কৰিব ৷ সমান্তৰালভাৱে কেন্দ্ৰই একে ধৰণৰ নিম্নতম সমৰ্থন মূল্যত কৃষকৰ পৰা ধান ক্রয় কৰি আছে। 

ৰাজ্যত শস্য ক্ৰয়ৰ বাবে যোগান ব্যৱস্থা সুৰক্ষিত কৰাৰ প্ৰণালী পৰীক্ষা কৰাৰ বাবে এক আলোচনাৰ বাবে শ্ৰীযুত সোনোৱালে খাদ্য আৰু উপভোক্তা পৰিক্ৰমা বিভাগ, অসামৰিক যোগান আৰু কৃষি বিভাগক বৰ্তমানৰ পৰিকাঠাম বিশ্লেষণ কৰিবলৈ, প্ৰতিবন্ধকতাবোৰ আঁতৰ কৰিবলৈ আৰু কৃষকসকলৰ উৎপাদিত সামগ্ৰীসমুহ কেন্দ্ৰীয় বিভাগসমূহক আগবঢ়াবলৈ সহজ কাৰ্য্যসূচী ৰখাৰ বাবে অনুৰোধ জনায়। 

তেওঁ আশ্বাস দিয়ে যে কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ উৎপাদিত সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰা আৰু কেন্দ্ৰৰ দ্বাৰা আহৰণৰ ব্যৱস্থা অধিক সৰল হোৱা উচিত। যাতে কোনো প্ৰক্ৰিয়াগত প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হব লগা নহয় ৷

মুখ্যমন্ত্রী সোনোৱালে লগতে কয় যে তেওঁৰ প্ৰশাসনে কৃষকসকলক প্ৰতিটো কুইণ্টল ধানৰ বাবে MSP হিচাপে ₹1,868 টকা প্ৰদান কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। "যিহেতু ৰাজ্যৰ অৰ্থনীতি মুখ্যভাৱে কৃষিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল। কৃষকৰ বিত্তীয় চচ্চলতাৰ ওপৰত ৰাজ্যৰ বিকাশ বহুখিনি নিৰ্ভৰ কৰে। সেই অনুসৰি, ৰাজ্যৰ চৰকাৰে ৰাজ্যৰ খেতিয়ক সমাজৰ আৰ্থিক উন্নতিৰ ওপৰত নিৰন্তৰ ভাৱে গুৰুত্ব দি থাকিব।"

তেওঁ একেসময়তে কৃষকসকলক কৃষকসকলক MSP নিশ্চিত কৰাৰ বাবে কেন্দ্রীয় চৰকাৰৰ অনুমোদিত সংস্থা ভাৰত খাদ্য নিগমক অনুৰোধ জনায়।

ৰাজ্যত কৃষি অধিগ্ৰহণত ভাৰতৰ খাদ্য নিগমৰ ভূমিকাক লৈ শ্ৰীযুত সোনোৱালে FClৰ কাৰ্যবাহী নিৰ্দেশক মনোজ কুমাৰ গগৈক ৰাজ্যত অধিক কেন্দ্ৰ নিৰ্মাণ কৰিবলৈ অনুৰোধ জনায়। উল্লেখ যোগ্য যে বৰ্তমান অসমত ৩৯ টা কেন্দ্ৰ আছে।

সোনোৱালে অনুভৱ কৰিছিল যে যিহেতু কৃষি উৎপাদন বেছিভাগ গ্ৰাম্য অঞ্চলত হয়, খেতিয়ক সকল গাঁওত থাকে। সেয়েহে শস্য ক্ৰয় কেন্দ্ৰবোৰ গাঁও বা খণ্ড ভিত্তিত থাকিব লাগে। সেয়েহে সোনোৱালে FClক ৰাজ্যৰ প্ৰতিটো উন্নয়ন খণ্ডত অধিক কেন্দ্ৰ স্থাপন কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰে। যাতে কৃষকৰ বাবে শস্য বিক্ৰী কেন্দ্রবিন্দু হয় ৷ 

ইয়াৰোপৰি সোনোৱালে FClক অগ্রাধিকাৰ ভিত্তিত বৰাক উপত্যকা অঞ্চলত FClৰ ক্রয় আৰু বিক্ৰী কেন্দ্র স্থাপন কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিছে। একেদৰে তেওঁ গ্ৰাম্য সামগ্ৰীৰ সৃষ্টি, অধিগ্ৰহণ আৰু প্ৰদৰ্শন ৰখা আৰু কৃষি খণ্ডৰ উৎপাদন আৰু যোগান ব্যৱস্থাৰ বিকাশৰ বাবে ভাৰত খাদ্য নিগমক প্রশংসা কৰে। 

মুখ্যমন্ত্ৰী সর্বানন্দ সোনোৱালে সমগ্র গ্ৰাম্য উনায়ন আঁচনিৰ সৈতে গ্ৰাম্য অঞ্চলত উদ্যানশস্যৰ আন্তঃগাঠনি উন্নয়ন অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ মুখ্য সচিব ৰাজেশ প্রসাদক অনুৰোধ জনায়।   

Paddy assam Msp price in assam Msp for rice in assam

Share your comments

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.