Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

কৃষি বিজ্ঞানী কেনেকৈ হ'ব – এটা সম্পূৰ্ণ গাইড (How to Become an Agricultural Scientist – A Complete Guide)

Monday, 22 February 2021 01:46 PM
Career as agriculture scientist

Career as agriculture scientist

  কৃষি বিভাগত এটা কেৰিয়াৰ সদায় এক মহান আৰু লাভজনক বিকল্প কিয়নো ই হৈছে এক দেশৰ সৰ্ববৃহৎ খণ্ড যিয়ে অৰ্থনীতি আৰু চাকৰিৰ সুযোগত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। কৃষিত বহুতো কেৰিয়াৰ বিকল্প আছে যেনে আপুনি খাদ্য সুৰক্ষা বিষয়া, কৃষি বিষয়া, কৃষি অভিযন্তা, কৃষি বিজ্ঞানী আদি হ'ব পাৰে। এই প্ৰবন্ধত, আমি আপোনাক ক'ম যে আপুনি কেনেকৈ কৃষি বিজ্ঞানী হ'ব পাৰে।  

এজন কৃষি বিজ্ঞানীৰ ভূমিকা (Role of an Agricultural Scientist)

  কৃষি বিজ্ঞানী হৈছে এজন বিশেষজ্ঞ, যিয়ে শস্যৰ উৎপাদন উন্নত কৰাৰ বাবে বিভিন্ন কৃষি পদ্ধতি আৰু খাদ্য উৎপাদন পদ্ধতি বিশ্লেষণ কৰে। গৱেষণাৰ জৰিয়তে, তেওঁ উৎপাদন আৰু যোগান ধৰা খাদ্যৰ মানদণ্ড বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে নতুন আৰু অভিনৱ উপায়ৰ ওপৰত কাম কৰে।

কৃষি বিজ্ঞানীৰ নিম্নলিখিত দক্ষতা আৰু গুণ থাকিব লাগিব;

  • বিজ্ঞান আৰু পৰিৱেশৰ প্ৰতি আগ্ৰহ
  • সঠিক পৰ্যৱেক্ষণ কৰিবলৈ সক্ষম
  • সমস্যাবোৰ বিশ্লেষণ আৰু সমাধান কৰিবলৈ সক্ষম
  • ভাল উপস্থাপন আৰু যোগাযোগ দক্ষতা
  • ভাল যুক্তি আৰু সমস্যা সমাধানৰ দক্ষতা

কৃষি বিজ্ঞানীৰ যোগ্যতা আৰু অৰ্হতা (Eligibility and Qualification of Agricultural Scientist)

  1. যদি আপুনি এজন কৃষি বিজ্ঞানী হ'ব বিচাৰে, আপুনি দ্বাদশ শ্ৰেণীত পদাৰ্থ বিজ্ঞান, ৰসায়ন বিজ্ঞান আৰু জীৱবিজ্ঞানত কমেও 50 শতাংশ অৰ্জন কৰিব লাগিব।
  2. স্নাতক আৰু স্নাতকোত্তৰ কাৰ্যসূচীত নামভৰ্তিৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক স্তৰত কৃষি প্ৰৱেশ পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত কৰা হয়।
  3. স্নাতক হোৱাৰ পিছত, আপুনি কৃষিত M.SC কৰিব পাৰে য'ত আপুনি কৃষিবিজ্ঞান, ৰেচম বিভাগ, মাটি বিজ্ঞান, মাটি সংৰক্ষণ, উদ্ভিদ পেথ'লজি, উদ্ভিদ সুৰক্ষা, কৃষি উদ্ভিদবিজ্ঞান, সামাজিক ৱানিষ্ট্ৰী, পৰিস্থিতিবিজ্ঞান, উদ্ভিদ শৰীৰবিজ্ঞান, বীজ প্ৰযুক্তি, আৰু মাইক্ৰ'জীৱবিজ্ঞানত বিশেষজ্ঞ হ'ব পাৰে। M.SC কৰা টো দুবছৰীয়া পাঠ্যক্ৰম।
  4. ইয়াৰ M.SC ৰ পিছত আপুনি ডক্টৰেট (Ph.D) কৰিব পাৰে। স্নাতকোত্তৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত আপুনি এজন কৃষি বিজ্ঞানী হ'ব পাৰে। আপুনি কেৱল কৃষি গৱেষণা সেৱা (এআৰএছ) পৰীক্ষাত উত্তীর্ণ হ'ব লাগিব, যি কৃষি বিজ্ঞানী নিয়োগ বোৰ্ডৰ দ্বাৰা অনুষ্ঠিত হয়।
  5. লগতে পি.এইচ.ডি.(Ph. D) ৰ পিছত আই.চি.এ.আ (ICAR) ৰ দৰে ভাৰতৰ প্ৰতিষ্ঠিত কৃষি প্ৰতিষ্ঠান আৰু আৰ এণ্ড ডি খণ্ডৰ বিজ্ঞানী হিচাপে স্বীকৃতি পাবলৈ, আপুনি এ.আৰ.এছ নেট পৰীক্ষাত উত্তীর্ণ হ'ব পাৰে।

কৃষি বিজ্ঞানী: ভাৰতৰ শীৰ্ষ মহাবিদ্যালয়সমূহ (Agricultural Scientist: Top Colleges in India)

 ভাৰতত বহুতো কৃষি মহাবিদ্যালয় আছে যিয়ে কৃষি বিজ্ঞান, কৃষিবিজ্ঞান, মাটি বিজ্ঞান আদিত পাঠ্যক্ৰম প্ৰদান কৰে।

  1. অসম কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়, যোৰহাট
  2. ভাৰতীয় কৃষি গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান, নতুন দিল্লী
  3. পাঞ্জাৱ কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়, লুধিয়ানা
  4. ৰাষ্ট্ৰীয় দুগ্ধ গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান, কাৰনেল
  5. গোবিন্দ বলভ পন্ত কৃষি আৰু প্ৰযুক্তি বিশ্ববিদ্যালয়
  6. তামিলনাডু কৃষি বিশ্ববিদ্যালয়
  7. ভাৰতীয় পশু চিকিৎসা গৱেষণা প্ৰতিষ্ঠান
  8. কেৰালা কৃষি বিশ্ববিদ্যালয় ইত্যাদি।

   চাৰিটা মুখ্য বা গুৰুত্বপূৰ্ণ ক্ষেত্ৰ আছে য'ত কৃষি বিজ্ঞানীসকলৰ বাবে যথেষ্ট চাহিদা আছে - খাদ্য বিজ্ঞান, উদ্ভিদ বিজ্ঞান, পশু বিজ্ঞান আৰু মাটি বিজ্ঞান।

এজন কৃষি বিজ্ঞানীৰ দৰমহা কিমান (What is the Salary of an Agricultural Scientist)

   কৃষি বিজ্ঞানীৰ দৰমহা (বেতন স্কেল) মূলতঃ তেওঁলোকৰ শৈক্ষিক যোগ্যতা, বিশ্ববিদ্যালয় বা মহাবিদ্যালয়ৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে যাৰ পৰা ডিগ্ৰী প্ৰাপ্ত কৰা হয় আৰু তেওঁলোকৰ কামৰ অভিজ্ঞতাও বিবেচিত হয়। কৃষি বিজ্ঞানীৰ দৰমহা কাম কৰা প্রতিষ্ঠানটোৰ ওপৰতো নিৰ্ভৰ কৰে ৷

কৃষিত কেনেকৈ কেৰিয়াৰ আৰম্ভ কৰিব (career in agriculture sector)

Agriculture job Career in Agriculture Agricultural jobs Assam Agriculture scientist

Share your comments

More on this section

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.