Krishi Jagran Tamil
Menu Close Menu

আপুনি কল খাই ভাল নেকি? প্রতিদিনে কল খালে হব পাৰে এইসমূহ লাভ

Monday, 15 February 2021 10:56 AM
Banana Benefits

Banana Benefits

   বহুলোকে ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত কল খায় ভাল পায়। কিন্তু আপুনি জানেনে ইয়াৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে? নিতৌ এটাকৈ ৰাতিপুৱা কল খালে দিনটোৰ বাবে শক্তিশালী হৈ থাকিব পাৰি। কিন্তু খালী পেটত কেতিয়াও কল গ্রহণ নকৰিব। তাৰ আগতে আপুনি, এমুঠি মুৰি খাব পাৰে বা অন্য যিকোনো খাদ্য খায়হে গ্রহণ কৰিব। আপুনি এনেদৰেও খাব পাৰে, ৰাতিপুৱা শুই উঠি এগিলাচ গৰম পানী খাব। এই গৰম পানী খোৱাৰ মাত্ৰ 30 মিনিট পিছত, এমুঠি মুৰি খাব। তাৰ পিছত 15 মিনিটৰ বাবে শাৰিৰীক ব্যায়াম কৰিব আৰু এটা কল আৰু দুটামান বাদাম খাব। এনেদৰে খালে দেহৰ বাবে যথেষ্ট উপকাৰী। ই শৰীৰটো স্বাস্থ্যকৰ ৰাখিব। কোনো কোষ্ঠ কাঠিন্যৰ ভয় নাথাকিব। কলত প্রচুৰ পৰিমানে পটাছিয়াম, ফাইবাৰ আৰু মেগনেছিয়াম থাকে যি শৰীৰৰ বাবে লাভজনক। ই শক্তি বৃদ্ধি কৰে আৰু ইয়াক শৰীৰৰ পৰা অলস আঁতৰাই ৰাখে।

1. ওজন নিয়ন্ত্রণ কৰে (Control Weight)

বহুলোকে ভাবে যে কল খোৱাৰ ফলত ওজন বৃদ্ধি হয়। আৰু বহুলোকে ওজন নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিবলৈ আহাৰৰ পৰা কল বাদ দিয়ে। কল হৈছে আটাইতকৈ পুষ্টিকৰ ফল। কলবোৰে হৃদযন্ত্ৰৰ সমস্যাৰ পৰা ৰক্তচাপ দূৰত ৰাখে। পকা কলত যথেষ্ট পৰিমানে এণ্টিঅক্সিডেণ্ট থাকে।

2. দেহত পুষ্টি যোগান ধৰে (Nutrition)

বহুলোকে ৰাতিপুৱাৰ আহাৰৰ বাবে কণী, টোষ্ট বা কৰ্ণফ্লেকৰ সৈতে কল খায়। ইয়ে আমাৰ দেহক প্রচুৰ পুষ্টি প্ৰদান কৰে। যিসকলে নিয়মীয়াকৈ ব্যায়াম কৰে তেওঁলোকে ৰাতিপুৱাৰ আহাৰত কল খাব লাগে। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে পাচন সমস্যা হ'লেও কল খাব লাগে, ই অতি উপকাৰী। কিন্তু কল সদায় স্বাস্থ্যকৰ চৰ্বিৰে খাব লাগে। পিনাট বাটাৰ, ইয়োগার্ট বা গাখীৰেৰে কল খাব।

3.খালী পেটত কল নাখাব 

কল খোৱাৰ আগতে আপুনি এমুঠি শুকান মুৰি বা দুটা ক্ৰীম ক্ৰেকাৰ বিস্কুট খাব পাৰে। কলত ২৫ শতাংশ প্ৰাকৃতিক চেনী আছে। আৰু সেইবাবে খালী পেটত কল খালে এচিডিটি হয়। এনে ক'ব পাৰে যেতিয়া ৰাতিপুৱাৰ আহাৰ আৰু মধ্যাহ্নভোজনৰ মাজত অধিক ব্যৱধান থাকে। কলে সেই ব্যৱধান পূৰণ কৰে। কিয়নো কল, মেগনেছিয়ামৰ ফাইবাৰে শৰীৰৰ অত্যাৱশ্যকীয় খাদ্যৰ প্ৰয়োজনীয়তা পূৰণ কৰে।

4.কোষ্ঠকাঠিন্য দূৰ কৰে

আমাৰ পেট পৰিষ্কাৰ নহয়, লগতে শৰীৰত আন বহুতো সমস্যা থাকেই। সেইবাবে আপুনি ৰাতিপুৱা উঠি কল খাই পেট পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ যত্ন ল'ব পাৰে। যিসকলৰ আলচাৰসসমুহ সমস্যা আছে, যিসকলে কোষ্ঠকাঠিন্যত ভোগে, তেওঁলোকে প্ৰতিদিনে কল খাব লাগে। কিন্তু যদি আপুনি ৰাতিপুৱা খালী পেটত কল খায়, আপোনাৰ শক্তি কেইঘণ্টামানৰ ভিতৰত বাহিৰ হ'ব। ই আপোনাক ভাগৰুৱা কৰি তুলিব। গতিকে খালী পেটত কল নোখোৱা ভাল।

5. দেহত পানী যোগান ধৰে

আমাৰ দেহত প্রচুৰ পৰিমানে পানী প্রয়োজন। কল পটাছিয়ামত সমৃদ্ধ হোৱাটোৱে এই সমস্যাৰ পৰা আঁতৰি থকাত সহায় কৰে। আৰু কলেৰে নিৰ্মিত স্মুদি, মৌৱে স্নায়ুৰ উত্তেজনা হ্ৰাস কৰে। যাৰ বাবে স্বাস্থ্যৱান থাকিবলৈ এটা স্মুদি খাবলৈ ডক্টৰে পৰামৰ্শ দিয়ে। 

বিহাৰৰ কৃষকে বিশ্বৰ আটাইতকৈ দামী শস্য 'হপ-শ্বুট' খেতি কৰিছে, প্রতি কেজিৰ দাম শুনিলে আপুনি আচৰিত হৈ পৰিব

Wonderful Benefits of Banana Eating banana health benefits Banana cultivation Assam banana Farming

Share your comments

More on this section

Krishi Jagran Assamese Magazine Subscription Online Subscription

CopyRight - 2021 Krishi Jagran Media Group. All Rights Reserved.